Benim laboratuvarım eğlence parkı

LARRY CHICKOLA, SIX FLAGS KURUMSAL BAŞ MÜHENDISI

Popular Science (Turkey) - - SAHADAN ÖYKÜLER -

Six Flags’in Kuzey Amerika’daki 18 eğlence parkının çocuk bineklerinden tutun da hız trenlerine kadar tüm eğlence sisteminden sorumluyum. Şu anda dünyanın en yüksek kule düşüşü olan Zumanjaro’ya yeni bir çatı tasarlamak niyetindeyiz.

Koltuklarda, 125 metreye fırlayıp serbest düşüşe geçen yolcuları korumak için örgü tavanlar var. Çatıları büyütmek istiyoruz çünkü bu, gelecekte yapmayı düşündüğümüz birtakım tasarım değişikliklerini kolaylaştıracak. Fakat hıza dayalı bir aracın hava direncini artırmayı da istemiyoruz.

Bu da havayı daha az dirençle yarıp geçecek bir örgü malzemesi bulmayı gerektiriyor. Ben de bu amaçla dizüstü bilgisayarıma hava basıncını saniyede 1.000 defa ölçen algılayıcılar bağladım ve yanımda bazı örgü tavan numuneleriyle Zumanjaro’yajy ggetirdim.

Iniş ve çıkış sırasında dizüstü bilgisayarın açık kalması gerekliydi, o yüzden kemerimi bağlayıp bilgisayarı kucağımda sıkı sıkı tuttum.

Sonuçta çatının rüzgâr direncini %30 azaltan ve şu an kullandığımızın yarısı ağırlıkta bir materyal bulduk. Şanslıyım ki bunu bulmak sadece 25 denemeye mal oldu. Manzara da manzaraydı doğrusu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.