DÜNYA’YI AŞIP YERÇEKIMININ TAMAMEN ORTADAN KALKTIĞI BÖLGEYE ERIŞMEK IÇIN NE KADAR YOL ALMAMIZ GEREKIR?

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP -

Kısa cevap Sıfır çekimden değil de serbest düşüşten bahsediyorsak, bunu uygun bir araçla atmosferde dahi yakalayabiliriz.

CUzaya erişebileceğimiz bir aracın içinde olsak, yerçekiminin ortadan kalkması için Dünya’dan ne kadar uzaklaşmamız gerekirdi? Bu soruya biryanıt vermeden önce hatırlatalım: Bahsi geçen çekim gücü Dünya tarafından yaratılıyor ve Einstein’ın görelilik kuramı bu etkinin gezegenin çevresine de yayıldığını söylüyor.

Kütleçekim etkisi evrenin her yerinde hüküm sürer. Tabii ki Dünya’dan uzaklaştık- ça onun çekim etkisinin azaldığına tanıklık edebiliriz ama örneğin gezegenimizin yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonu bile aslında tamamenyerçekimsiz ortamda değil. Çünkü Dünya’nın çekim etkisi sayesinde yörünge kalıyor. Bu esnada serbest düşüş konumunda,yaniyerçekimsiz durumda olsa dayerçekiminden tamamen bağımsız olan “sıfır çekim” durumuna erişemez.

Bu etkiyi zihnimizde daha net canlandırabilmek adına Güneş Sistemi’nde Güneş’e en uzak gezegen olan Plüton örneğine göz atabiliriz. Plüton bizden 6 milyar kilometre uzakta ve Güneş’in kütleçekimsel etkisi altında. Yani kütleçekim etkisi mesafe arttıkça zayıflasa da tamamen ortadan kalkacağı bölgenin bizden ne kadar uzakta olduğunu hesaplamak sanıldığı kadar kolay bir iş değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.