NANE NEDEN SERINLIK HISSI VERIR?

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP -

Ağzınıza bir naneli şeker attıktan sonra bir bardak su içecek olsanız suyun normalden daha soğuk olduğu hissine kapılabilirsiniz. Çünkü nane mentol içerir ve mentol da ağzımızın içindeki ısı algılayıcı proteinlerle temasa geçer.

Hücre zarlarındaki iyonların hareketlerini düzenleyen ısı algılayıcı proteinler belirli uyaranlar karşısında harekete geçer. Tıpkı bir anahtarın kapıyı açması gibi bazı uyaranlar bu iyon kanalını açıp hücrelere erişim sağlar. TRPM8 adlı bu protein de sonuçta bir iyon kanalı ve serinlik algılandığında açılıp sodyum ve kalsiyum iyonlarının hücreye girmesine yardımcı oluyor. Bu da nöronlardaki elektrik yükünü değiştirip, onlardan merkezi sinir sistemine iletilen bilgileri değişime uğratır ve bu değişimler soğuk algısını oluşturur.

Mentol de TRPM8 iyon kanallarını açarak tıpkı hava aniden soğuduğunda ya da bir bardak soğuk su içtiğimizde olduğu gibi ağız içinde serinlik hissi uyandırır. Bu sinyal beyne iletildiğinde aldanma gerçeğe dönüşür ve nöronların bu aşamadan sonra oluşan ateşlemeleri önceki sinyal üzerinden serinlik algısını devam ettirecek şekilde sürer.

Kısa cevap İçindeki mentol sinir hücrelerini aldatıp ısı değişimi algısı yaratır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.