Kusurlu fırtına

Popular Science (Turkey) - - SAHADAN ÖYKÜLER -

JAMEY JACOB, OKLAHOMA EYALET ÜNIVERSITESI HAVACILIK MÜHENDISLIĞI ÖĞRETIM ÜYESI

Fırtına avcıları hortumların içini görmek istediklerinde genelde hortumun yoluna algılayıcılaryerleştirirler. Fakat hortum gelip geçerken algılayıcılaryerlerinde sabit durur. Bizse hava tahminlerini iyileştireceğini umduğumuz sıcaklık, basınç ve nem verilerini uzaktan toplayabilen, dayanıklı dronlar üretiyoruz. Bazen sırfne olacağını görmek için dronları son derece sert havalarda uçuruyoruz.

Geçenyıl bir tarlada ekipmanımızı hazırlıyorduk ki 1,5 km kadar ötede ansızın bir hortum oluştu.Tepemizde patladı desekyeridir. Koskoca bir bulut duvarı, bir uçurumun kenarı gibi indi tepemize. Ozon kokusunu alabiliyor, elektriği hissedebiliyorduk. Çok heyecanlıydı.

Hortumlar geneldeyere temas ettikten sonra beş dakika kadar dayanır. O yüzden hiç zamanyitirmememiz, üstünde sadece birkaç algılayıcıbulunan, piyasada satılan standart bir dört pervaneli dronu uçurmamız gerekiyordu. Tek bir drondan çok fazla veri toplayamazsınız ama rüzgârın sandığımız kadar şiddetli olmadığını gördük. Hızı saatte 80-90 km civarındaydı.

Artık farklı yapılandırmalarda uçan, bize her fırtına için birden çok veri noktası sağlayan dron sürülerimiz var. Umarım tepemizdeyine fırtına patlak verdiğinde hazır oluruz. Önceden kestirmek mümkün değil. Hava tahminlerinin daha alacak çokyolu var!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.