NEGATIF KÜTLE

Popular Science (Turkey) - - KISACA -

Bir nesneye itme kuvveti uygulandığında ileri doğru hareket eder. Böyle bir kuvvet uygulandığında ters yönde hareket eden nesnelerse pozitif değil, negatif kütleye sahip oluyor.

Teoride, maddeler negatif kütleye de sahip olabilir ama bu durum, geçtiğimiz günlerde yapılan bir çalışmaya dek bir varsayım olarak görülüyordu. Washington Devlet Üniversitesi fizikçileri negatif kütleye sahip bir sıvı üretmeyi başardı. Araştırmacılar önce rubidyum atomlarını mutlak sıfır derecesine yaklaşacak şekilde soğutarak negatif kütlenin ortaya çıkabileceği koşulları yarattı. Bu olağanüstü soğuk ortamda parçacıklar çok yavaş hareket etmeye başlayınca parçacık değil, dalga özelliği sergiledikleri için akışkan bir hal almaya başlıyorlar. Lazer ışınlarıyla bu akışkanın atomlarını sabitleyen araştırmacılar, bu atomların dönüş yönlerini değiştirmek için onları yine yoğun lazer ışınlarına maruz bıraktılar. Böylece rubidyum sıvısının negatif kütleye sahip olması sağlandı.

Fizikçilerin bir kısmı; karanlık enerji, nötron yıldızlar ve karadelikler gibi oluşumların negatif kütleyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor. Araştırmadan elde edilen bulgular, bahsi geçen oluşumların anlaşılabilmesi adına da kullanılabilecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.