ÇEKİRGEYEMEYEHAZIRMISINIZ?

Popular Science (Turkey) - - GIDANINGELECEĞİ -

Geleceğin hamburgerleri et yerine çekirge kullanılarak hazırlanabilir. Bundan hoşlanmadıysanız belki de tek alternatifiniz sentetik etler olacak.

Entomofaji, yani böcekle beslenme hâlihazırda dünyanın çeşitli yerlerinde rastlanan olağan bir alışkanlık. Hatta kimi kültürlerde oldukça lezzetli bir atıştırmalık olarak görüldüğünü de hatırlatalım. Örneğin Meksikalıların çekirge kızarması ve Asya’da rastlanan tarantula kavurması en çok rağbet görenlerden. Bizler dört bacaktan fazlasına sahip hayvan türleriyle beslenmeyi pek tercih etmesek de gerçek şu ki gelecekte bu konuda pek fazla seçeneğimiz olmayabilir.

Böcekler son yıllarda Avrupa ve Amerika’daki bazı şeflerin de menülerine girmeye başladı. Lüks restoranlarda sunulan ya da kişiye özel davet menüleri olarak hazırlanan böcekli tarifler genellikle çekirge içeriyor.

Geleneksel besi hayvanı üretimi yöntemleriyle geleceğin 10 milyara yaklaşacak nüfusunu beslemek mümkün olmayacak. Er ya da geç bu böcekleri hamburgerlerimize eklemek zorunda kalabi- liriz. Alternatif proteinler konusundaki arayışımız devam ederken, Exo Protein örneğinde olduğu gibi çekirge tozu içeren protein atıştırmalıkları üretmeye başlayan bazı şirketlerle karşılaşmaya başladık. Çekirge mükemmel bir protein kaynağı. Girişimci Tim Ferriss’in de yatırım yaptığı Exo Protein ve benzeri atılımlar, çekirgelerin geleceğin protein kaynağı olacağından hiç şüphe duymuyor. “Dünyanın yüzde 80’i zaten çekirgeleri olağan bir besin kaynağı olarak görüyor” diyor Ferris. Peki onları bu kadar popüler yapan şey ne?

Alışkın olduğumuz başlıca protein kaynağı olan kırmızı eti üretebilmek için atmosfere olağanüstü seviyede metan gazı salıyoruz. Bu sorun ineklerin dört odadan oluşan mide yapısından kaynaklanıyor. İnekler otlarla beslenirken, mide odacıklarında biriken otlar buradaki bakteriler tarafından parçalanırken selüloz da parçalanıp şeker moleküllerine dönüştürülüyor. Ancak o esnada yan ürün olarak bir de metan üretiliyor. Bu gazlar çeşitli şekillerde ineklerin vücutlarından dışarıya sızıyor. Endüstriyel hayvancılık geliştikçe

ALIŞKIN OLDUĞUMUZ BAŞLICA PROTEİN KAYNAĞI OLAN KIRMIZI ETİ ÜRETEBİLMEK İÇİN ATMOSFERE OLAĞANÜSTÜ SEVİYEDE METAN GAZI SALIYORUZ

doğanın desteklediğinden çok daha fazla ineği bir araya toplayıp doğal dengeyi bozan aşırı bir yüklenme yarattık. Sadece bu nedenle atmosfere olağanüstü seviyelerde metan gazı salıyoruz. Hayvancılık endüstrisi, günümüzde insan eliyle ya da girişimleriyle üretilen metan gazının yüzde 40’ından sorumlu. Dolayısıyla etten vazgeçmek, aşırı metan emisyonunu da engelleyecek. Ayrıca besi hayvanlarından farklı olarak, çekirge yetiştirmek için kullanılan besin ve su ihtiyacı da son derece düşük. Exo Protein gibi girişimlerin başı çektiği çekirge ürünleri hem son derece besleyici hem de sağlığa zararlı içerikleri barındırmıyor. Üstelik çok lezzetli olduğu iddia ediliyor. Yetiştirilmeleri için gereken su miktarıysa öyle az ki örneğin tavuklar bunun 567, ineklerse 2000 katı suya ihtiyaç duymakta. Tüm önemli amino asitleri içeren bu zengin protein kaynağındaki demir miktarıysa ıspanaktakinin iki katı.

Exo Protein’in çekirgeli atıştırmalıkları Michelin yıldızlı şefler tarafından geliştirildi. Çekirge tozundan üretilen bu ürünlerin mükemmel bir protein kaynağı olduğuna hiç şüphe yok. Ama büyük bir sorun var: Hayatında hiç böcek yememiş birine çekirge satmak pek kolay olmayacak. Sektör de henüz gelişmekte olduğu için çekirgeli ürünlerin pek de öyle ucuz oldukları söylene- mez. Yine de suşi örneğinden yola çıkarsak, akım haline geldiğinde neredeyse herkesin bir kere olsun denemek isteyeceğini de biliyoruz. Ayrıca 2013 yılında Belçika’da yapılan bir araştırmada, tüketicilerin bu ürünleri sevdikleri tatlarla birleştirince daha kabul edilebilir bulduklarını gösterdi. Örneğin çedar peynirli ya da barbekü soslu çekirge tozu yediklerinde, bunu tüketilebilir bir besin maddesi olarak görme ihtimalleri artıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.