PİZZANIZIÜÇBOYUTLUYAZICIYLA ÜRETMEYENEDERSİNİZ?

Popular Science (Turkey) - - GIDANINGELECEĞİ -

Evinizdeki üç boyutlu yazıcıyı kullanarak dakikalar içinde bir öğlen yemeği menüsü hazırlayabilmek ister misiniz? İnanması zor geliyor olsa da son yıllarda üç boyutlu yazıcılar yenilebilir gerçek gıdaları da üretmeye başladı. “10-15 yıl içinde, sıradan bir evde bile bu baskı makineleriyle üretim yapmak bir standart haline gelebilir” diyor Lynette Kucsma. Barcelona’da bulunan Natural Medicines adlı şirketin kurucularından olan Kucsma, kendilerinin ürettiği Foodini adlı üç boyutlu yazıcının Michelin yıldızlı bir restoranda patates püresi üretmek için kullanıldığını söylüyor.

Büyükçe bir mikrodalga fırını andıran Foodini, içinde, gerekli malzemelerin saklı olduğu kapsüller barındırıyor. Foodini’nin örneğin patates püresi hazırlama süresi 2 dakika. Şimdiden ünlü restoranlardan sipariş almaya başlamışlar bile. “Ekmek dilimlerinden ravioli’ye kadar geleneksel ürünleri birbirinden farklı ve şaşırtıcı şekillerde sunmak isteyen yaratıcı şefler üç boyutlu yazıcılara yönelim göstermeye başladı. Elleriniz ne kadar maharetli olursa olsun, bazı gıda ürünlerine şaşırtıcışekillervermekyaçokzorduryadaçokzaman alır.Ancakmakineleriçinböylebirsorunyok.Sizinyapamayacağınızşeyiyapıp,sunacağınızmenüyüistediğiniz şekilde basabilir” diyor Kucsma. Bu, çocukların da ilgisini çekebilecek bir şey. Örneğin sevmedikleri sebzeleri, sevdikleri bir çizgi film kahramanının şeklinde sunabilirsiniz.

Bir makine tarafından üretiliyor olması sizi yanıltmasın; zira ondan çıkan yiyeceklerin hiçbiri işlenmiş gıda olmak zorunda değil. Foodini taze ve doğal gıda ürünlerini kullanarak üretim yapabilen baskı makinelerinden. Normalde hangi malzemeleri kullanı- yorsanız, onunla üretirken de aynı malzemelere sadık kalabilirsiniz. Hatta örneğin normalde hazır makarna kullanıyorsanız, Foodini ile makarnanızı dakendinizüretebiliyorsunuz.Sonderecegenişbir ürün yelpazesiyle çalışabilen Foodini ister tatlı ister ekşi ya da tuzlu olsun her türden yemeği üretebiliyor. Hatta pişirerek sunuyor.

NASA’nın da ilgisini çeken bu yazıcı dilediğiniz malzemeleresahipbirpizzayı5dakikaiçindesofranıza getirebilir. NASA’nın niyetiyse belli; gelecekte gerçekleştirilebilecek insanlı uzay görevlerinde astronotlara diledikleri menüyü sunabilmek. Ancak bunuyerçekimsizortamdayapmak,buradaevinizde üretmek gibi olmuyor. “Foodini’yi uzay araştırmalarına uygun hale getirebilmek için üstesinden gelmemiz gereken bazı teknik zorluklar var” diyor Kucsma; “Bu öncelikli hedeflerimizden biri değil ama yine de karşımızda birbirinden farklı uygulama alanlarıyla enteresan bir pazar var.”

Üçboyutluyazıcılargeneldeiçlerindekikaplarda bulunan yumuşak ve yenilebilir nitelikteki malzemeleri presleyip, hedeflenen şekli alana dek kat kat püskürterek çalışıyor. Bunu yapmasını sağlayan şeyse bir bilgisayar programı. Üretimde farklı bir yaklaşım sundukları için örneğin Avrupa’daki bazı anaokulları tarafından da tercih edilmeye başlandılar. Çocuklara sağlıklı ürünlerle hazırlanmış menüler sunmak isteyen okullar, eğlenceli sunumlar yapabilen yazıcıları kullanarak sağlıklı beslenme alışkanlığı yaratmayı hedefliyor.

Foodini İle Tanışın! 2 dakikada patates püresi yapabilen, ekmek dilimlerinden ravioli’ye kadar geniş bir yelpazede, canınız ne isterse hazırlayan bu üç boyutlu yazıcı şimdiden ünlü restoranlardan sipariş almaya başladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.