Sinirbilimcilerin modakılavuzu

Popular Science (Turkey) - - SAHADAN ÖYKÜLER -

MODATUTKUNLARININBAZISÖZLERIKAFAMI

ZAKAZINMIŞTIR: Dikey çizgili kıyafetler sizi daha ince, daha uzun gösterir. Yatay çizgilerse sizi daha geniş, hatta biraztombulgösterir.

Fakat bu doğru değil. Resimdeki siyah beyaz çizgilerden oluşmuş karelere bakın. Yatay çizgili olan daha uzun, dikey çizgiliolandahagenişgörünüyor,değilmi?

Adına günümüzde Helmholtz kareleri denen bu illüzyonu 1886’da ilk fark eden Hermann von Helmholtz’du. Fakat Helmholtz konuya bir açıklık getirmemişti. Bugün bile sinirbilimcilerin elle tutulur bir kuramı yok. Helmholtz yazdığı notta modayla ilgili kısa ama önemli bir açıklamaya yer vermişti: “Çapraz çizgili kıyafetler hanımefendileri daha uzun boylugösteriyor.”

Aslında onun tarz kılavuzu bizimkinden daha gerçekçi. 2011’de İngiltere’deki York Üniversitesi’nden psikologlar iki boyuttakarşımızaçıkanbuillüzyonunüçboyuttadagörülüp görülmediğini araştırdı. Birbirinin aynı iki adet dişi cansız mankene yatay ya da dikey çizgili kıyafetler giydirildi. Ekip, dikey çizgili figürün daha geniş algılandığı, hatta iki görüntünün görsel olarak eşleşmesi için yatay çizgili olanın %10,7 genişletilmesi gerektiği sonucuna vardı. Bu da modanın sanatolduğukadaraynızamandabirbilimolduğununkanıtı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.