ROKETLERNEDENEKVATORA YAKINBÖLGELERDEN FIRLATILIYOR?

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP -

Fırlatılacak bir uzay aracının rampasının yerini belirlemek için birbirinden farklı birçok parametre dikkate alınır. Mühendis ve bilim insanlarının öncelikli amacı, roketin gezegenimizin doğal itiş gücünü mümkün olduğunca kullanabileceği bir yerden fırlatılması.

Gezegenimiz Güneş çevresinde saatte 108 bin km hızla döndüğü için, aynı yönde fırlatılan roketler bu dönüş hızını da kullanarak kalkış için daha iyi bir başlangıç yapma şansına sahip. Ayrıca Dünya’nın kendi çevresindeki dönüşü de Batı’dan Doğu yönüne doğru. Örneğin ABD Florida’daki fırlatma üssü bu nedenle ülkenin Doğu kıyısından seçilmiş. Tıpkı Dünya gibi, bu roketler de Doğu yönünde harekete geçiriliyor. Ama Doğu’ya doğru yükselmesinin bir diğer sebebi de kalkışta bir sorun yaşanır ve araç düşerse, parçalarının ineceği yerin, kalabalık şehirlerden uzak okyanusa denk gelmesi.

Dünya’nın kendi yörüngesindeki dönüşü Ekvator’a yaklaştıkça hızlanırken, kutuplara yaklaşıldıkça yavaşlar. Ekvator hattı en hızlı olduğu yer. İşte bunu da kullanan bilim insanları, fırlatma üssünün yerini tüm bu kriterlere uyan bir bölgeden seçiyor. Kalkış yapan roket, bu avantajlı faktörleri de kullandığı için, böylece daha az yakıtla daha hızlı fırlatılabiliyor.

Kısa cevap Daha azyakıtla daha hızlı olabilmeleri için.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.