UÇAK PENCERESINDEN BAKINCA YILDIZLARI NEDEN GÖREMIYORUZ?

Kısa cevap Aslında görebiliriz ama gözlerimizi buna alıştırmak gerek.

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP -

Uçakta uykunuz kaçar da o ufak pencereden gökyüzünü izlemek isterseniz genelde dışarıya bakınca hiçbir şey göremezsiniz. Yerdeyken gördüğünüz yıldızlar bile bir şekilde görünmez olmuştur.

O sırada nüfusu yoğun olan büyük şehirlerin üzerinde uçuyorsanız gökyüzünde yıldız görme ihtimaliniz düşük. Çünkü yapay ışıklar ışık kirliliği yaratıyor. Dolunay zamanlarında uçuyorsanız, bu kez ay, ışığını gökyüzüne yayıp her yeri aydınlattığı için ışık kirliliğine benzer bir durum yaratır ve yine onları görmenizi zorlaştırır. Ayrıca kabin içindeki yapay ışıklar da dışarıdaki soluk yıldız ışıklarını seçilmez hale getirir. Gözlerimiz kabin içi ışıklandırmaya uyum sağladığında dışarıdaki soluk ışıkları seçemez hale geliyor.

Yine de bunu başarabilirsiniz. Önce gözlerinizi yıldızları algılayabilecek duruma getirmeniz gerek. Kabin içindeki ışıklar iyice kısıldığında bir süre boyunca gözlerinizin üstünü bir kumaşla örtüp karanlığa alıştırın. Ardından kafanızı cama dayayıp, kumaşı, kabin içinden yansıyan ışıkları bloke edecek şekilde kafanıza örtün. Dışarıya bu şekilde baktığınızda, hava açıksa yıldızları görebilmeniz gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.