UZAYDA DEV BIR AYNA OLSA, ONA BAKIP GEÇMIŞI GÖREBILIR MIYDIK?

Kısa cevap Onu bir kara deliğe dönüşmeden önce yakalamayı başarırsak olabilir

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP -

Diyelim ki milyonlarca ışık yılı uzaklıkta dev bir ayna var ve Dünya’yı da yansıtıyor. Aynaya baktığımızda gezegenimizin milyonlarca yıl önceki halini görebilir miydik?

Geceleri gökyüzünde beliren yıldızların yüz binlerce yıl önceki halini görüyoruz. Çünkü ışığın o yıldızlardan bize ulaşması, mesafeye de bağlı olarak kimi zaman binlerce, hatta yüz binlerce yıl sürebiliyor. Örneğin bir milyon ışık yılı ötede bir canlı, bulunduğu yerden Dünya’ya bakıyor olsa gezegenimizin şu anki halini değil, bir milyon yıl öncesini görürdü.

Öyleyse bir milyon ışık yılı ötede böyle bir ayna bulsak, Dünya’ya aynadan baktığımızda aynı şekilde gezegenimizin geçmişini görebilmemiz mümkün olur mu? Teorik olarak mümkün; ancak o kadar uzak bir mesafeden bir gezegeni görebilecek olsaydık. Diyelim ki bu öyle büyük bir ayna ki gezegenimizi de bir şekilde net olarak gösteriyor. Tam bu noktada yine bir engele takılıyoruz. Nihayetinde o kadar büyük bir aynanın olağanüstü kütleye sahip olacağından yola çıkarsak, böylesine dev ve ağır bir cismin her an kendi içine çöküp bir kara deliğe dönüşmesi de beklenebilirdi. Ama aynayı sağlam bir şekilde orada süzülürken bulduğumuzu hayal ederek devam edersek; aynada Dünya’yı görmeyi başarırsak kesinlikle gezegenimizin geçmişine göz atıyor olurduk.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.