GÖZLERIMIZIN MAVI IŞIĞI GÖRMEKTE ZORLANDIĞI DOĞRU MU?

Kısa cevap Evet; özellikle de mavi renkteki ışık kaynağı çok küçükya da koyu mavi tonlarındaysa.

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP -

Gözlerimizin hemen arkasında bulunan koni hücreleri aslında sadece üç rengi tespit edebilir; mavi, kırmızı ve yeşil. Diğer renkleri algılarken içlerindeki kırmızı, mavi ve yeşil oranlarına odaklanıyoruz çünkü koni hücreleri beyne sadece bu üç rengin verisini yolluyor. İçlerinde en az sayıya sahip olan renk algılama hücreleriyse maviye odaklanan koniler.

Toplam koni hücrelerinin yüzde 10’una karşılık gelen oranları nedeniyle kırmızı ve yeşil renklerdeki keskin görüş gücüne oranla mavi rengi ayırt etme konusunda belirgin bir dezavantaja sahibiz. Özellikle de canlı ve dikkat çekici bir mavi tonu değil de koyu mavi olup küçük boyutlu bir ışık kaynağıyla karşılaştığımızda (örneğin mavi LED ışıklar gibi), diğer renklere oranla daha az sayıda olan mavi koni hücrelerimiz tam bir netliğe sahip olmayan flu bir imaj yaratılmasına sebep olabiliyor ve buna kromatik sapma deniyor.

Mavi rengi algılamaya odaklanan koni hücreleri sayısının az oluşu, gözümüzün evrimsel süreçte geçirdiği adaptasyonlarla ilgili. Mavi, doğada en az rastlanan renk olduğu için gözlerimizin bu şekilde evrildiği düşünülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.