TUZUN ANTIBAKTERIYEL ÖZELLIĞI NEREDEN GELIYOR?

Kısa cevap Osmoz,yani geçişim denilen durum tuza bakterileri öldürme gücü kazandırıyor.

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP -

Aşırı tüketildiğinde zarar vermeye başlıyor olsa da tuz aslında vücut kimyamızın yaşamsal öğelerinden biri. Ve aynı zamanda bazı bakteri türlerini öldürme gücüne de sahip. Bunu, suyu emme özelliğine ve osmoza (geçişim) borçluyuz.

Suyun yarı geçirgen bir zar aracılığıyla az yoğunluklu ortamdan çok yoğun ortama geçmesine osmoz deniyor. Bu, doğanın denge mekanizmalarından biri. Az yoğun ortam çok su içerir. Çok yoğun ortamdaysa daha az su bulunur. Su, daha fazla miktarda olduğu yerden diğer tarafa geçer ve durum dengelenir. Hücre zarları da yarı geçirgen olduğu için hücre özsuyundan daha yoğun bir içerikle temasa geçtiğinde içeriden dışarı doğru sıvı akışı gerçekleşir ve sonuçta sıvı kaybı oluşur. İşte tuz da bu mekanizmayı kullanıyor. Bakteriler de tek hücreli canlılar. Tuz bakterilerin içindeki “suyu” emiyor. Bu durum enzimler gibi bakteriyel proteinleri çalışamaz hale getiriyor. Ve nihayetinde hücre kendi içine çöküyor.

Fakat bazı bakteriler tuz karşısında o kadar da güçsüz değil. Örneğin gıda zehirlenmesine sebep olabilen stafilokoklar denilen bakteri türleri hem tuza hem de kaynama ısısına dayanaklı. Bu patojenlerin tuza karşı geliştirdikleri bir alarm sistemleri var; su kaybı yaşamamak için özel moleküller kullanıyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.