ITFAIYE ARAÇLARI HEP KIRMIZI OLMAK ZORUNDA MI? BUNUN SEBEBI NEDIR?

Kısa cevap Kırmızı olması, dikkat çekmesini sağlıyor.

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP -

İtfaiye araçları ilk ortaya çıktıklarında yollardaki araçlar için henüz çok fazla renk çeşitliliği yoktu ve büyük çoğunluğu siyahtı. Bunca siyah aracın içinde dikkat çekmesi ve kolayca seçilebilmesi için farklı bir renk kullanılması gerekiyordu ve kırmızı seçildi. Peki neden mavi ya da beyaz değil de kırmızı renk tercih edildi?

Renkler kendi başlarına bir anlam taşımasalar da biz onlara tarih boyunca süren bir alışkanlığa dönüşen bazı anlamlar yüklemiş bulunduk. Örneğin beyaz barışın ve duruluğun rengi olarak anılırken, kırmızıyı da tehlikeyle eşleştirdik ve uyarı amacıyla kullandık.

Dünya genelinde okul otobüsleri için de sarı renk tercih edilir çünkü insanların sarı renkli bir araç gördüklerinde kendi otomobillerini daha dikkatli kullanmaya başladıkları biliniyor. Benzer şekilde kırmızı renkli büyük araçlar da günümüzün rengârenk otomobillerle dolu yollarında hala dikkat çekmeyi, sürücüleri alarma geçirmeyi başarıyor. Hatta bu açık ve parlak kırmızı tonunun adı birçok ülkede “itfaiye kırmızısı” olarak anılmakta.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.