Geleceği Şekillendirecek 5 Akım

ET DE ARTIK TÜKETİCİLERİN BAŞLICA PROTEİN KAYNAĞI OLMAKTAN ÇIKACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER -

Gelecekte nasıl besleneceğimiz, günümüzde öne çıkmaya başlayan tüketici akımlarıyla şekilleniyor. Her yıl ABD ya da İngiltere’de gerçekleştirilen Geleceğin Gıda Teknolojisi Zirvesi’nde (Future of Food-Tech) bu yıl bir araya gelen yatırımcı, üretici, pazarlamacı, araştırmacı ve uzmanlar, geleceğin gıda yönelimlerinin aşağıdaki ana akımlar üzerinden şekilleneceğini söylüyor.

Kişiselleştirme

Gıda endüstrisi, tüketicilerin bireysel beslenme ihtiyaçlarına yönelik üretim için kolları sıvadı. Artık neredeyse tüm büyük üreticiler, kişiye özel beslenme alışkanlıklarına uygun gıdaları yaratmanın peşinde.

Bu alana büyük yatırım yapan şirketlerden Campbell’ın başlattığı “adrese teslim, ihtiyaca yönelik gıda” gibi yeni girişimler kişilerin metabolizmalarına ve beslenme tarzlarına özgü gıdalar üretirken, bu hizmeti alanlara, diledikleri takdirde nitelikli sağlık ve beslenme uzmanları tarafından rehberlik hizmeti de sunuyor. Bilim insanları, şefler, tıbbi danışmanlar ve araştırmacıları bir araya getirerek benzerhizmetlervermeyebaşlayangıdaüreticileri, buyönelimingıdanıngeleceğinişekillendireceken önemli faktörlerin başında geldiğini ve tüm üreticilerinkaçınılmazbirzorunlulukolarakdahasağlıklı, güven duyulan, faydalı ürünler üzerine yoğunlaşmak zorunda kalacağını söylüyor.

Gıdapiyasasıaraştırmalarıkonusundaöneçıkan New Nutrition Business ve Innova Market Insights’a göre, gelecek kişiselleştirilmiş gıdada. New Nutrition Business’ın yöneticisi Julian Mellentin, “Tüketiciler kontrolü tekrar ele geçiriyor. Kendi sağlıklı beslenme alışkanlıklarını yaratıp, kişisel tercihleri doğrultusunda hizmet almak istiyorlar. Çünkü diyet kişiye özeldirve zaten bu nedenle herkese uygunolduğusöylenenbeslenmeönerileriartık eskisi kadar rağbet görmüyor” diyor.

EtikÜretim

Tüketiciler, kendi etik algılarına uygun olmayan üretim sistemlerine sırtlarını dönmeye başladı. Örneğin gıda endüstrisinin besi hayvanlarına eziyet ettiğini gösteren haberlerin neticesinde toplumsal bir hareket doğdu ve “serbest gezen tavuk” diye bir tabir duymaya başladık. Sorun şu ki; bize serbest gezen tavuk diye pazarlanan ürünlerin büyük kısmı hala üretimin gerçek doğasını gözler önüne sermekten uzak ve bu koşulların artık değişmesi gerekiyor.

Gıdaendüstrisineyatırımyapanlardabugerçeğin farkında. Cargill Gıda’dan strateji ve yatırım yönetimi sorumlusu Sharon Walbert’a göre; “Şirketler artık etik üretim modellerini hayata geçirecek yatırımlara yönelmeye başladı.”

AlternatifProteinler

Laboratuvarda üretilmiş etle hazırlanan bir hamburger ya da patlıcan kullanılarak hazırlanan bir suşi tabağı… Hangisini tercih edersiniz bilmiyoruz ama bunlar Geleceğin Gıda Teknolojisi Zirvesi’nde tanıtılan ürünler arasında yer alıyordu.

Et de artık tüketicilerin başlıca protein kaynağı olmaktan çıkacak gibi görünüyor. Mevcut akımlar içinde en dikkat çekenlerden biri olan farklı proteinlere yönelim, gelecekte birbirinden yaratıcı protein kaynaklarıyla karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor.

BlockchainTeknolojisi

Blockchain’in en önemli özelliği, her ürünün üretimi ve dağıtım ağına dair tüm detayların takip edilebiliyor oluşu. Örneğin satın aldığınız sütün hangi çiftlikte, hangi koşullar altında üretildiğini görüyor, size ulaşana dek nerelerden geçtiğini biliyorsunuz. “Dürüst ticareti geri getirecek” denilen Blockchain teknolojisinin, tedarik zinciri yönetiminden gıda güvenliğine dek birçok alanda olumlu dönüşümler yaratacağı tahmin edilmekte.

GıdaGirişimciliği

Yenilikçi gıda sektörü, girişimcilerin en çok ilgisini çeken, hatta gözlerini kamaştıran başlıca yatırım alanlarından birine dönüştü. Sebebi belli; gıda endüstrisi değişmeye mahkûm ve teknolojinin sınırlarınızorlayarakgerçekleştirilecekbudeğişiminhangi akımlarla şekilleneceği de ortaya çıkmaya başladı.

2015 yılında 5,7 milyar dolarlık yatırımla bir rekor kırıldı. Yatırımların çoğu sentetik biyoloji alanında gerçekleştiriliyor ve protein üretimine yoğunlaşıyor. Yepyeni gıda ürünleriyle karşı karşıyayız.

Tüketiciler çevreye ya da hayvanlara verilen zararı önemsiyor ve olumsuz üretim koşullarına karşı bir tavır sergiliyor olsalar da doğal ve çevreye saygılı üretim ürünlerin fiyatlarını artırırken, teknoloji ilerledikçe örneğin sentetik biyolojiyle elde edilen laboratuvar üretimi gıda malzemelerinin fiyatı gün be gündüşüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.