İdeal uyku için bunları eksik etmeyin

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER -

ZAMANYOLCULUĞUDEYINCEAKLIMIZA H.G. Wells romanından fırlama şeyler gelir ama aslında yatağınız da bir zaman makinesidir. Yatın, gözlerinizi kapayın, gelecekte uyanacaksınız. Ne var ki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ABD’de en azından 50 milyon yetişkinin uyuma güçlüğü çektiğinisöylüyor.Buradasıraladığımızaletleruykubozukluğuhastalığınıiyileştiremese de beş duyunuza hitap ederek, uykuya dalmanızı kolaylaştırıyor.

KOKU

1. Esansiyel yağlar uykusuzluğun devası sayılmaz ama kirli eşofman değil de nane, limonya da sedir ağacı kokulu bir odada dinlenmekdaha kolaydır. Homedics Ellia Aspire Ultrasonic Diffuser, hızla titreşen bir güç çevirici (transducer) sayesinde, su veyağ karışımını serinletici, hoş kokulu bir sise dönüştürüyor.

SES

2. Biruygulamaya da dijital ses makinesiyle sürekli beyaz gürültü yayınlamak hem tutarsız hem de sinir bozucu. AncakMarpac Dohm, iki hızlı asimetrik fan ile kesintisiz, rahatlatıcı bir ses çıkarıyor. Sesin perdesini ve düzeyini 75 desibele kadar ayarlayabiliyor, sokağın gürültüsünüya da partnerinizin horultusunu bastırabiliyorsunuz.

GÖRÜŞ

3. Kullandığımız aygıtların parıltısıyla zifiri karanlık arasında gidip gelmek beynimizin günün saatini şaşırmasına yol açabiliyor. Philips Wake-Up Light adlı ürün, doğalgündoğumunuve gün batımını simüle etmek için renkve parlaklık değiştiriyor. LED ışığı sarı, kırmızı ve turuncu arasında geçiş yaparak kolayuyumanızı ve uyanmanızı sağlıyor.

TAT

4. Ayurvedik tıp uygulayıcıları genel rahatlama için asırlardır çeşitli baharatlar kullanmışlardır. Yogi’s Bedtime Tea bunlardan ikisini içeriyor: tarçın ve kakule. Karışıma eklenmiş sarıpapatya, beyninizdeki benzodiazepin reseptörlerine tutunarak sizi serinleten bir flavonoid olan apigenin içeriyor.

DOKUNMA

5. UnderArmour PerformancePajamas atletik kıyafetle ipek pijamanın bir karışımına benziyor. Biyoseramik kaplama, vücut ısısının kızılötesi ışınlarını tekrar cildinize yansıtıyor. Bu da ön araştırmaların gösterdiğine göre adalelerin iyileşmesini hızlandırabiliyor. Bilimsel kısmı henüz oturmuş olmasa da, pijamalar kesinlikle çok rahat.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.