En büyük evren simülasyonu

PEKIN’DEKIÇINBILIMLERAKADEMISINDENBIRGRUPARAŞTIRMACI, İsviçre’deki Zürih Üniversitesinden bir ekibin daha geçen ay ele geçirdiği en büyük sanal evren yaratma rekorunukırdığınıaçıkladı.BuduyuruÇin’inresmigazetelerinden ScienceandTechnologyDaily tarafından

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER -

Uzay bilimciler bilgisayarları, daha ortaya çıktıkları ilk günden beri, sanal yani simüle edilmiş evrenler oluşturmada kullanıyor. Bunun altında şu düşünce yatıyor: Evren simüle edilebilirse, doğumundan bugününe zamanı değiştirerekdahaiyigözlemlemek mümkün olabilir. Elbette evrenisimüleetmeningüçlüğü, evrenin çok fazla bileşen içeriyor olması. Böylesi simülasyonlara N cisim simülasyonları deniyor çünkü parçacık eklendikçe yoğunlukları da artıyor. Bu tür çabaların ilk başladığı 1970’lerde bilgisayarlar en fazla birkaç bin parçacıkla başa çıkabiliyordu. Bilgisayarlar güçlendikçe bu rakam trilyonlara kadar yükseldi. Bu yeni uğraşın peşindeki araştırmacılar, rekoru kurmak için dünyanın en güçlü bilgisayarı olan Sunway TaihuLight adlı süper bilgisayarı kullandılar. Sunway TaihuLight Çin tarafından üretilmiş ve Wuxi şehrinde bulunuyor.

Projede çalışan yetkililerin basına yaptığı açıklamaya göre, ekip, evreni doğumundan ilk genişlemelerine (kabaca Büyük Patlama’dan on milyon yıl sonrası) kadar bir saat içinde simüle etti ve 10 trilyon dijital parçacık kullandı. Ortaya, İsviçreli ekibin daha geçen ay yarattığından beş kat büyük bir sanal evren çıktı.

Süper bilgisayar bu hıza ulaşmak için her biri bağımsız olarak işlem yapabilen milyonlarca CPU çekirdeğinden faydalanıyor. Sanal evrenin yaratımı sırasında ekip 10 milyon çekirdek kullandı ve bunu “birsürühesaplama”olarak niteliyor.

Araştırmacılar Sunway TaihuLight’ınbenzersizmimarisinden ötürü, projede kullanılan neredeyse tüm yazılımı sıfırdan yazmak zorunda kaldıklarını da açıkladılar ki bu çok emek gerektirenbiriş.Ekipsüper bilgisayarın hiçbir sorunla karşılaşmadığını ve simülasyonun yalnızca bir saat sonra sona erdirildiğini, zira bilgisayarın başka bir ekip için rezerve edildiğini söylediler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.