Ceviz ile iştah kontrolü

SAĞLIĞINIZ IÇIN FAYDALI BESINLERLE DOLUP TAŞAN CEVIZIN TOKLUK HISSI YARATARAKINSANLARIAŞIRIYEMEKTEN DÜŞÜNÜLÜYOR. BethIsrael CAYDIRDIĞI Deaconess Tıp Merkezi’nden (BIDMC) araştırmacılar yeni bir beyin görüntüleme çalışmasında, ceviz yemenin beynin açlığı

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER - Jacqueline Mitchell

Araştırmanın başyazarı Dr. Olivia M. Farr, BIDMC’nin Endikronoloji, Diyabet ve Metabolizma Bölümü’nde öğretim üyesi. Farr, “Yediklerimizin beyin etkinliğimiz üzerindekietkisinepekkafa yormayız” diyor. “Ceviz yiyenlerin kendilerini daha tok hissettiklerini söylediklerini zaten biliyorduk. Ancak beyinde yiyeceklerle, dolayısıyla insanların yedikleri ve kendilerini ne kadar aç hissettiğiyle ilgili kısımdaki etkinliğin değiştiğinin kanıtlarını görmek çok şaşırtıcıydı.”

Cevizin açlığı nasıl yatıştırdığını tam olarak anlamak için Farr ve meslektaşları, aynı tıp merkezinin İnsan Beslenme Birimi başkanı ve Harvard Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Dr. Christos Mantzoros’un yürüttüğü araştırmada işlevsel manyetik rezonans görüntüleme(fMRI)tekniğinikullanarakcevizyemenin beyin etkinliğini nasıl değiştirdiğini incelediler.

Araştırmacılarbununiçin 10 adet obez deneğin, her biribeşergünlükikioturum boyunca BIDMC’nin Klinik Araştırma Merkezi olan CRC’de kalmasını sağladılar. CRC’nin kontrollü ortamı, araştırmacıların çoğu zaman güvenilmez beslenme kayıtlarını dikkate almak yerine, gönüllülerin ne yediklerini tam olarak kontrol etmeye izin veriyordu.

Beş günlük oturumların ilkindedeneklereAmerikan Diyabet Derneği ADA’nın diyet önerisi uyarınca günde 48 gram ceviz içeren sıvı meyve püresi verildi. CRC’deki ikinci ziyaretlerin- deyse ceviz içermeyen ancak besin değeri aynı olan, tat bakımından cevizliden hiçbir farkı bulunmayan bir plasebo içeceği sunuldu. İki oturumun da sırası gelişigüzeldi; yani bazı denekler ilk seferinde cevizli içeceği, bazılarıysa ilk seferinde plaseboyu içiyordu. Kimin cevizli meyve püresini içtiğini ne denekler biliyordu ne de araştırmacılar.

Daha önceki gözlemsel araştırmalarda olduğu gibi, denekler cevizli içeceği tükettikleri haftada plasebo içeceğekıyasladahaazaçlık hissettiklerini rapor ettiler. Deneyin beşinci günü yapılan fMRI testleriyse Farr, Mantzoros ve ekibe bunun nedenlerini açık seçik gösterdi.

Makineye bağlıyken deneklere hamburger ve tatlı gibi arzulanan gıdaların, taşlar ve çiçekler gibi nötr objelerin ve sebze gibi az istenen gıdaların resimleri gösterildi.FMRI,beşgünlük ceviz diyetini tüketen deneklere çok arzulanan gıdaların resmi gösterildiğinde, beyinlerinin sağ insula adlı bölgesinde etkinlik artışı olduğunugösterdi.“Busağlam birölçüm”diyorMantzoros. “Araştırmanın sonuçlarının muğlak olmadığını biliyoruz. Denekler ceviz yiyince beyinlerininbukısmıaydınlanıyorvebununaçlıkyada tokluk hissetmeleriyle ilgili olduğunun farkındayız.”

İnsulanınbukısmıbüyük olasılıkla bilişsel denetim ve bilişsel belirginlikten sorumlu, yani denekler gıda seçimine daha fazla özen gösteriyor. Daha az arzulanan ya da sağlıklı yiyecek- leri, daha çok arzulanan veya sağlıksız yiyeceklere tercih ediyor. Farr ile Mantzoros’un sıradaki hedefi, cevizi farklı miktarlarda yani dozlarda vererek, daha fazla cevizin beyni daha mı fazla etkinleştirdiğini yoksa etkinin belli bir miktarın üstüneçıkılıncasabitmikaldığını belirlemek. Bu deney, araştırmacıların bu sistem üzerinde diğer bileşikleri de test etmelerini sağlayacak.

Benzeraraştırmalar,doğal hormonlar gibi bileşiklerle diğer gıdaların beynin iştah kontrol merkezlerini nasıl etkilediğini ortaya çıkarabilir. Gelecekteki araştırmalar obezite için yeni tedavilere de önayak olabilir.

“Stratejik bakımdan artık insanlarınbeyinlerininiçine bakmak için iyi bir araca ve biyolojik ölçümlere sahibiz” diyor Mantzoros. “Bunları, insanların ortamdaki yiyeceklere neden farklı tepkiler verdiğini anlamak ve nihayetinde, kilolarını korumalarını kolaylaştıracak yeni ilaçlar geliştirmek için kullanmayı planlıyoruz.”

fMRI testleri, beynin doyma ve açlığı kontrol eden bölgesi olan sağ insulada, denekler ceviz yedikten sonra artan etkinliği gösteriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.