Soru&Cevap

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER -

Aslında sirkadiyen ritmimiz günün 24 saatine yayılan tüm fizyolojik süreçleri kapsar. Vücudumuzdaki her bir hücre, vücut saatini düzenleyen genleri taşıyor. Dolayısıyla tüm hücrelerimiz bu biyolojik saati takip ederek çalışır.

Yine de insanların sirkadiyen ritmi ortalama 24,15 saat civarında sürüyor. Aslında bu da genetik farklılıklar neticesinde değişebilir. Yani bazı insanlarınki 24 saatten biraz daha kısa. Genelde gündüz yaşamayı tercih edenlerinki bir parça kısa olurken, gece geç saatlere kadar ayakta kalmayı seven ve gündüze oranla gece saatlerinde daha enerjik olanlarınkiyse biraz daha uzun olabiliyor.

Her bir hücremiz aynı saati kendinde taşıyor olsa da tüm bu hücrelerdeki saatlerin aynı frekansta olması gerekir ki biyolojik saat düzgün çalışsın. Bu durumda beynimiz de saatleri ayarlama enstitüsü oluyor. Beyindeki ana saat üst kiyazmatik çekirdek biriminde. Bu saat çevresel ışığa duyarlı. Retinaya yansıyan ışığı ölçüp, hormonlarımızı bu veriye göre düzenliyor. Yansıyan ışık, hücresel saatlerin senkronize hale gelmeleri için başvurulan ana veri. Sirkadiyen ritmimizin örneğin 27 ya da 16 saat değil, 24,15 saat olmasının sebebi de bu. Biz olağan bir günü yaşarken, beynimiz de bu günlük ritmimizi 24 saatlik dilimde takip ediyor.

Kısa cevap Genetik varyasyonlaryüzünden.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.