Sahadan Öyküler

SCOTT FITZPATRICK, OREGON ÜNIVERSITESI’NDE ARKEOLOJI PROFESÖRÜ

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER -

Dünyanın en ilginç paralarını araştırıyorum. Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki Yap Adası’ndayaygın olarak kullanılan para birimi, rai adı verilen, kireçtaşından yapılmış büyük diskler halinde. Yaplılar bunları evlilik ya da fidye gibi önemli sosyal işlemlerde değiş tokuş ediyorlar. Fakat Yap’ta kullanılanbutaşpara,tekneylebeş ila sekiz gün uzaklıktaki Palau’daki adalarda taş ocaklarındançıkarılıyor.Bendebu paranın kökenini araştırmak içinorayagittim.

Kireçtaşını çıkarmaktehlikelibiriş;hattataşocaklarını incelemek için oraya gitmek bileepeyzahmetli.Palau’nun engebeli topografisi, düşecek olursanız sizi lime lime edebilir. Zehirli sarmaşıktan binkatbetersarmaşıklarda cabası.Biryazmevsimindeo kadar çok pire vardı ki, çalışmak için hepimizin iç çamaşırına kadar soyunması gerekti çünkü böcekler terli yerlere üşüşüyor. Fakat bu taşparalaradeğerkazandıran da bu düşman doğaya vegeridönmekiçinyapılacak zorlu deniz yolculuğuna göğüs germek. Çıkarılırken ya da getirilirken hiç kimsenin ölmediği taşları el üstünde tutuyor, “Gözyaşı olmayan taş” diyorlar. Para birimi olarakdevkayalarınkullanılması,değerlitaşlarınkullanılmasından daha tuhaf değil. Gözyaşıolmayantaşözellikledeğerli,çünküçıkarırkenya dagetirirkenbirilerininölmemesi onu çok nadir görülen birşeyedönüştürüyor.

YapAdası sakinleri günlük işlemlerde artık ABD doları kullanıyor.Amaözelvakalarda hâlâ raitaşlarına başvurdukları oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.