KÖPEKBALIKLARININ SANDIĞIMIZ KADAR TEHLIKELI OLMADIKLARINI, BULUNDUKLARI SULARDA YÜZÜLEBILECEĞINI ÖĞRENDIK. PEKI TIMSAHLARIN OLDUĞU SUDA DA YÜZEBILIR MIYIZ?

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP -

Köpekbalıkları insanlara saldırmaya çok da meraklı değiller çünkü tadımızı sevmiyorlar. Aslında çok aç kalmadıkça tercih etmiyorlar desek daha doğru olur. Avlandıklarında balıkya da fok balığına benzer bir tat peşinde olurlar. Bizim tadımız hiç de öyle değil. Gözleri dönmüşse saldırıp bir ısırık alabilirler ama o ısırıkla beraber “Pek de beğendim” diyerek arkalarını dönüp gitme ihtimalleri, devam etme ihtimallerinden fazla. Ancak kaplan köpekbalığı adlı türün böyle bir tat tercihi yok. Beslenmesi gerekiyorsa balıkya da insan arasında bir seçimyapmaz.

Ayrıca köpekbalıkları kolay av seviyorlar. Kendisine karşı koyacak, direnecek, iki gö- zünün arasınayumruk atmaya kalkacak bir türle uğraşmaktansa biraz daha bekleyip ağzına layık balıklarla beslenmeyi tercih eder. Fok balıklarına nasıl tuzak kuracaklarını da çok iyi bilirler. İnsanlarsa onlar için tehlikeli, yabancı bir tür. Ama bazen insanları fok balığı sanarak saldırdıkları da olabiliyor. Sörfçülere de saldırma sebepleri aynı. Sörf tahtasını gördüklerinde kafaları karışıyor ve aldanıp saldırıya geçebiliyorlar.

Gelelim timsahlara... Onlarlayüzmeye kalkmaktansa Rus ruleti oynasanız daha iyi. Çünkü ikincisinde hayatta kalma ihtimaliniz daha fazla (ölme ihtimaliniz 1/6). Türüne bağlı olarak, yüzerken karşılaştığınız bir timsahın ölümcül saldırıya geçme ihtimaliyse 1/2 ile 1/3 arasında. Üstelikyemek söz konusu olduğunda köpekbalıkları gibi seçici değiller. Kemikleri de rahatça parçalayabildikleri için, bir şeyi av olarak gözlerine kestirdilerse peşini bırakma ihtimalleri çok düşük. Üstüne hızlıca atlayıp yakalar, hemen suyun içinde yuvarlayıp çevirir (sersemletmek için), sonra da afiyetle yer. Hatta aç olmasa bile saldırabilir. Eğlence için insan avlayabilen timsahlara da rastlandı. Örneğin ünlü Gustave adlı timsahın bu amaçla saldırdığını biliyoruz; Saldırıyor, öldürüyor ve bırakıp gidiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.