YAPAY FOTOSENTEZ ORTAMINI YARATAMAZ MIYIZ?

Kısa cevap Yaratabiliriz. Hatta yarattık.

Popular Science (Turkey) - - SORU& CEVAP -

Fotosentez, güneş ışığındaki enerjinin emilip, karbondioksiti oksijen ve organik bileşiklere çevirme işlemi olduğu için aynı şeyi laboratuardayaratma ihtimalimizyok mu?

Bitkiler ve bakterilerin milyarlarca yıldır gerçekleştirdiği bu işlem laboratuara ilk kez 1920 yılında taşındı. O zamandan bu yana dünyanın çeşitli yerlerindeki laboratuarlarda yapayfotosentez deneylerini sürdürmeye devam ediyoruz.

Önemli olanyapayfotosentezi hangi amaçla kullanmak istediğiniz. Günümüzde daha ziyade alternatifyakıt üretimi amacıyla kullanılması hedefleniyor. Örneğin bu yıl içinde ABD Brookhaven Ulusal Laboratuarı’ndayapayfotosentez yoluyla güneş ışınlarını yakıta çevirmenin biryolu bulundu. Araştırmacılar önce fotosentezin gerçekleşmesini sağlayacak özel moleküller geliştirdi. Bu moleküller güneş ışınlarını toplayıp elektrik akımını ayırıyor ve farklı yerlere gönderiyor. Böylece hidrojen üretimi için gereken reaksiyonları harekete geçirmiş oluyor.

İlgi çekici bir diğeryapay fotosentez deneyi Rice Üniversitesi’nde yürütülmekte. Güneş enerjisinin hidrojen ve oksijen formundaki kimyasal enerjiye çevrimi üzerinde çalışan araştırmacılaryeni biryapayfotosentez maddesi üretti.Yarı iletkenlerden oluşan bu sistem, güneş ışığı yardımıyla suyun içindeki hidrojen ve oksijeni birbirinden ayırabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.