Alkolün DNA’ye verdiği hasar

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER -

KISMEN İNGİLİZ KANSER ARAŞTIRMALARI VAKFI TARAFINDAN FONLANANVENATURE DERGİSİNDE YAYIMLANANSONUÇLARAGÖRE, bilim insanları alkolün kök hücrelerdeki DNA’ya nasıl zarar verdiğini göstererek, içki içmenin neden kanser riskiniartırdığınıaçıklamaya yardımcı oldular. Dahaöncealkolünkansere nasıl yol açtığını irdeleyen araştırmaların çok büyük kısmı hücre kültürleri üzerinde yapılmıştı. Ancak bu araştırmada alkole maruz kalmanınkalıcıgenetikhasara yolaçtığınıgöstermek için fareler kullanıldı.

Cambridge’deki MRC Moleküler Biyoloji Laboratuvarından bilim insanları kimyasal olarak etanol adıyla bilinen, sulandırılmış alkolü farelere verdiler. Ardından kromozom analizi ve DNA sıralama yöntemlerini kullanarak, vücudun alkolü işlemesi sırasında ortaya çıkan zararlı bir kimyasal olan asetaldehitinyolaçtığıgenetik hasarı incelediler.

Asetaldehitin kan kök hücrelerindeki DNA’yı hasara uğratabildiğini ve koparabildiğini ortaya çıkardılar ki bu da kromozomların yeniden dizilmesine ve bu hücrelerdeki DNA dizilerinin kalıcı olarak değişmesine yol açıyor.

Kök hücrelerdeki DNA planının nasıl zarar gördüğünü anlamak çok önemli. Çünkü sağlıklı kök hücrelerdemeydanagelenhasar, kansere sebep olabiliyor.

Bu yeni bulgularsa alkol içmenin içlerinde meme ve bağırsağın da bulunduğu 7 yaygın kanser türüne yakalanma riskini nasıl artırdığını anlamamıza yardımcı oluyor.

İngiliz Kanser Araştırmaları Vakfı’nın kısmen desteklediği araştırmanın başyazarıveMRCMoleküler Biyoloji Laboratuvarı çalışanı Profesör Ketan Patel, “Kimi kanserler kök hücrelerdeki DNA hasarı yüzünden ortaya çıkar. Bu hasarın bazısı şans eseri olabilirken, araştırmalarımız alkol içmenin bu hasarı artırdığını öne sürüyor” dedi.

Araştırma,vücudunkendinialkolzararınakarşınasıl korumaya çalıştığını da inceliyor. Bu savunmanın ilk hattı aldehit dehidrojenaz (ALDH) denilen bir enzim ailesi. Bu enzimler zararlıasetaldehitiparçalayarakvücudumuzunenerji kaynağıolarakkullanabileceği asetata dönüştürüyor.

Dünyada,özellikledeGüney Doğu Asya’da milyonlarca insan bu enzimlerin eksikliğini çekiyor ya da hatalı versiyonlarını taşıyor. O yüzden de içki içtiklerindeasetaldehitbirikimi ciltlerinin kızarmasına ve kendilerini kötü hissetmelerine yol açıyor.

Araştırmada, kritik ALDH enzimi olan ALDH2’den yoksun farelere alkol verildiğinde, ALDH2 enzimi tümüyle işlevsel farelerekıyaslahücrelerde dört kat fazla DNA hasarı oluştu.

Hücrelerin kullandığı ikinci savunma hattıysa çoğu zaman DNA hasarının farklı türlerini onarıp eski haline döndürebilen bir dizi DNA tamir sistemi. Fakat bunlar da her zamançalışmayabiliyorve bazı insanlar, hücrelerinin bu tamirleri etkili biçimde yapmasını sağlayan hücrelerinde mutasyon taşıyor.

Profesör Patel şöyle ekliyor: “Çalışmamız alkolü etkili biçimde işleyememenin alkole bağlı DNA hasarının ve buna bağlı olarak, belli kanser türlerine yakalanma riskini artırdığını gösteriyor. Ancakunutulmamalıkialkol temizlemeveDNAonarım sistemleri kusursuz değil. Alkol, savunma mekanizmaları sağlam olan insanlarda bile farklı türden kanserlere yol açabilir.”

Kanser önleme konusunda uzman olan Profesör Linda Bauld, “Ufuk genişleten bu araştırma, alkolün hücrelerimize verdiği zararın akşamdan kalma hissetmekle sınırlı olmadığının altını çiziyor” diyor. ”Alkolün İngiltere’de her yıl 12.000’den fazla kanser vakasında rol oynadığını biliyoruz, o yüzdeniçtiğinizalkolmiktarınıazaltmakiyibirfikir olabilir.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.