Çocuklarda balık etkisi

PENNSYLVANIA ÜNIVERSITESI HEMŞIRELIK OKULUNUN YENI YAPTIĞI ARAŞTIRMADA DÜZENLI OLARAK BALIK YIYEN ÇOCUKLARIN, BILIŞSEL IŞLEVLERI ÖLÇEN STANDART BIR IQ TESTINDE NEREDEYSE ORTALAMA BEŞ PUAN FAZLA ALDIĞI ORTAYA ÇIKTI. Balığı, tavuk parçaları ya da patates kı

Popular Science (Turkey) - - İÇINDEKILER -

Çin’de 9 ve 11 yaşları arasında 541 kız ve erkek çocuk üzerinde yapılan araştırmada, anket yardımıyla çocukların bir ay içindeki balık tüketimi kaydedildi. Bu araştırma Scientific Reports’ta yayımlandı.

Sonuçlara göre, haftada bir kez balık yiyen öğrenciler, nadiren balık yiyen ya da hiç yemeyenlere kıyasla Wechsler Zekâ Ölçeği IQ testinde 4,8 ve daha yüksek puan aldılar.

Okulun Penn News adlı yayınına yaptığı açıklamada, “Bu gelişmiş bir araştırma alanı değil. Daha yeni yeni ortaya çıkıyor” dedi araştırmanın başyazarıveaynızamanda Hemşirelik ve Kamu Sağlığı bölümünde doçent olan Jianhong Liu. “Biz bu araştırmada ek gıdalardan değil de temel besinlerden gelen omega 3’e baktık.”

Balığı düzenli değil de ara sıra yiyen çocuklar bile sözlü ve sözsüz iletişimde daha yüksek beceriler sergilediler ve balığa burun kıvıranlardan ortalamada3,3dahayüksek IQ puanı aldılar. Balıkların bazılarında (hepsinde değil) bulunan omega 3 yağ asitleriyle daha iyi beyin işlevi arasındaki ilişki, yıllar boyunca sayısız deneyde gösterilmişti.

Bu özellikle de balık çeşitliliği bakımından sıkıntısı olmayan ülkeler için iyi haber.

Ne var ki Miami Miller Tıp Fakültesi’nde diyetisyen olan Sheah Rarback, Pennsylvania’da yürütülen bu araştırmanın sonuçlarına şüpheyle yaklaşıyor. Dediğine göre, yediklerinin kaydını tutan ve IQ testine giren bu çocuklar üzerindeki araştırma, “balık yersen akıllı olursun” türü bir sebep-sonuç ilişkisi ortaya koymuyor.

“’Balık yemek zekâyı artırır’ derken dikkatli olmak lazım çünkü bu bir ilişkidir. Etkileyen başka faktörler de olabilir, o yüzden sebep-sonuç demek değildir” diyor Rarback.

“Bunu demişken, balık hem çocuklar hem de yetişkinler için iyi, besleyici bir protein kaynağıdır” diye de ekliyor. “Muhtemelenomega3yağasitlerine odaklanıyorlar. Bazı balıklarda omega 3 daha fazla ve bunlardan biri de çocukların bayıldığı ton balığı. Ton, harika bir protein kaynağı.

Araştırmanın sonuçları Rarback’i şaşırtmamış. “Şaşırtıcı değil çünkü omega 3 yağ asitleri beyinde birikiyor ve beynin nörolojik işlevi üzerinde rol oynuyor. O yüzden bu çalışmayı ilginç buluyorum. Yine de unutmamalı ki sadece bir ilişkiye işaretediyor,sebep-sonuç ilişkisine değil.”

Omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan diğer balıklarsa somon ve sardalya. Çoğu çocuk ton balığını sevdiği için, bu balığı kendi başına, sandviç içine ya da salatalarda yedirmek kolay. Somon burgerlerdeçocuklariçin sağlıklı ve cazip bir seçenek olabilir.

“Balık yağları aynı zamanda çok iyi birer il- tihap önleyici ve birçok hastalığın da kökeninde iltihap yatıyor. O yüzden, balığı fazla yemekle kaybedeceğiniz bir şey yok. Ancaközellikledebeyinlerigelişmedönemindeolan çocuklar için, cıva düzeyi daha düşük balıklar tercih edilmeli” diye uyarıda bulunuyor Rarback.

Havada bulunan, kömürleçalışantermiksantraller ve diğer sanayiler tarafından açığa çıkarılan metalik bir element olan cıva, yıllar boyu insan bedeninde birikerek nörolojik sorunlara yol açabiliyor.AmerikanFederalİlaç Yönetimi (FDA) verilerine göre bunlara bellek kaybı ve kişilik bozuklukları da dâhil. FDA, çocukların, hamile kadınların ve gebe kalmayı düşünenlerin en büyük risk grubunda olduğunu belirtiyor çünkü cıva, gelişmekte olan çocukların sinir sistemine zarar verebiliyor.

Vücudunda en fazla cıva biriken balıklar kara levrek ve köpekbalığı gibi büyük avcılar çünkü yedikleri küçük balıklardaki tüm cıva da onlarda birikiyor.

“Cıva bakımından en az potansiyel içeren balıklarsa konserve beyaz ton balığı ve somon. Bu ikisi çocuklar için iyi seçenekler. Sardalya da öyle ama bu yaşıma geldim, daha hiç sardalya seven çocuk görmedim” diyor Rarback gülerek. “Ama her türden toksin için en düşük potansiyel sardalyada çünkü çok küçük bir balık. O yüzden de iyi.”

Pennsylvania Üniversitesinde Kamu Sağlığı İnisiyatifi Merkezi’nin yöneticisi Profesör Jennifer Pinto-Martinone, Penn News’averdiğidemeçtebu araştırmanın “Balık tüketiminin gerçekten olumlu faydaları olduğunu gösteren ve giderek artan çalışmalara eklendiğini, balık tüketiminin daha çok vurgulanan ve teşvik edilen bir şey olması gerektiğini” belirterek “Çocuklar erken yaşta balık yemeye alıştırılmalı” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.