Cep telefonunuz cüzdanınız oluyor!

MOBIL BANKACILIK, GÜNLÜK YAŞAMI, TICARETI, IŞ DÜNYASINI, ALIŞVERIŞ ALIŞKANLIKLARIMIZI KÖKÜNDEN DEĞIŞTIRMEYE DEVAM EDIYOR. NFC TEKNOLOJISI SAYESINDE BANKACILIK ARTIK MOBIL CIHAZLARIMIZIN VAZGEÇILMEZ PARÇASI OLACAK.

Popular Science (Turkey) - - KISACA -

NFC yani Near Field Communication, ya da Türkçe ismiyle “Yakın Alan İletişimi,” adı üstünde, birbirine yakın duran cihazların iletişim kurmasını sağlayan çok yetenekli bir kablosuz iletişim teknolojisi.

Teknoloji dünyası NFC sayesinde, cep telefonlarını sadece konuşmak, mesajlaşmak, internette sörf yapmak dışında çok yetenekli bir kişisel asistana dönüştürdü. Örneğin, bir müzede gezerken NFC teknolojisine sahip telefonunuzu sergilenen eserlerden birine yaklaştırdığınızda eserle ilgili tanıtıcı bilgilere, videolara, sesli kılavuzlara ulaşabilirsiniz. Ya da yeni tanışan iki insan, el sıkışır gibi telefonlarını birbirine hafifçedokundurduklarında e-kartvizitlerini değiş tokuş edebilir hatta birbirlerinisosyalmedyauygulamalarındatakibealabilirler. Veyabuteknolojisayesinde evinizinkapısındakie-kilidi açabilir, anahtarınız olmadan evinize girip çıkabilir, hatta otomobilinize kendinizi tanıtabilirsiniz. Böylece kapıyı açtığınız anda sürü- cü koltuğuna sizin oturacağınızı bilen akıllı otomobilinizintümkoltukve ayna ayarlarını size göre düzenlemesini, sevdiğiniz radyo kanallarını açmasını, klimayı tercih ettiğiniz derecede çalıştırmasını sağlayabilirsiniz. Bankacılık uygulamaları NFCilegüçkazanıyor Bu son derece yetenekli NFC teknolojisi aynı zamanda hayatın vazgeçilmez bir parçası olan bankacılık hizmetleri için de büyük önem taşıyor. Mobil bankacılık uygulamaları artık sadece fatura ödemek,bankahesabımızdaki bakiyeyi kontrol etmek gibi fonksiyonlar ile kalmıyor, NFC teknolojisi sayesinde telefonumuzu günlük alışverişlerimizde de güvenli bir ödeme aracına dönüştürüyor.

NFCteknolojisinesahip bir telefonda, bu teknoloji ile geliştirilmiş bir bankacılık uygulaması, telefonunuzu pratik bir ödeme aracına dönüştürüyor. Cüzdanınızdan kredi kartınızı çıkarmanıza gerek kalmadan, hatta yanınızda kredi kartı, nakit para veya cüzdan bile taşımınıza gerek bırakmadan, markette, restoranda, kafede, mağazada ödemeyi telefonunuzla yapabili- yorsunuz. Bunun içinse telefonunuzu temassız özellikliPOScihazınayaklaştırmanız yeterli oluyor. Bu şekilde alışverişinizi son derece hızlı bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.