CILDINIZ DE KOKLAYABILIR!

Popular Science (Turkey) - - KISACA -

Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalarda vücudumuzun hiç beklenmedik yerlerinde de koku algılayıcıların bulunduğundan haberdar olmuştuk. Örneğin spermde, omurgamızda ve hatta böbreklerimizde bile var.

Almanya Ruhr Üniversitesi’ndeki Hanns Hatt’s Laboratuarı’nda çalışan araştırmacılar cildimizde de koku algılayıcıların ol- duğunu keşfetti. Dahası, bu algılayıcılar bizi iyileştirmek için çalışıyor.

Ciltteki algılayıcılar belirli kokular üzerine uzmanlaşmış gibi görünüyor. Algıladıkları kokular da cildin iyileşmesine yardımcı oluyor. Ancak nasıl hepimizin burnu kokuları aynı şekilde algılamıyor, bazılarımız bazı kokulara karşı daha hassas oluyorsak cildimizde de benzer bir durum geçerli.

Araştırmacılar özellikle aromaterapide kullanılan sandalağacı yağının kokusunun çok etkili olduğunu gördü. Bu yağ zaten parfüm ve cilt bakım ürünlerinde de sıkça kullanılıyor. Ciltteki OR2AT4 algılayıcısı tarafından yakalanan moleküllerin bilgisi beyne gönderilmek yerine cildi tedavi etmek amacıyla kullanılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.