ÖTEGEZEGEN ARAŞTIRMACISI 2018

Popular Science (Turkey) - - AVRUPA’NIN UZAYLA İMTİHANI -

Diğer parlak yıldızların yörüngesindeki ötegezegenlerde yaşamın izlerine rastlayabilir miyiz? Gezegenlerin oluşmasını sağlayan ve onları yaşama uygun koşullara kavuşturan şey nedir?

Avrupa Uzay Ajansı’nın, bu sorulara yanıt aramak için geliştirdiği araştırma uydusu CHEOPS (Characterising Exoplanet Satellite: Ötegezegen Tanımlama Uydusu) 2018’in sonunda görevine başlıyor.

Diğer yıldız sistemlerindeki gezegenlerin kütleleri, hacimsel yoğunlukları ve boyutlarını araştıracak olan uydu son derece hassas bir ışıkölçer kullanıp, yörüngesinde gezegenlerin olduğubilinenparlakyıldızlaraodaklanacak. Özellikle de Neptün büyüklüğündeki gezegenleri tespit etmeye hazırlanan uydunun en büyük avantajı, bilinen yıldız sistemlerine odaklanacağı için tam olarak ne zaman, hangi noktaya bakması gerektiğini biliyor oluşu.

CHEOPS, derinlemesine inceleyeceği ötegezegenleri belirledikten sonra bu adayların atmosferik özelliklerini de öğrenmemizi sağlayacak. Elde edilecek veriler sayesinde gezegenlerin oluşum aşamalarındaki evrimsel süreçlerin haritasını çıkarabiliriz. Uydunun toplayacağı veriler gelecekteki ötegezegen araştırmalarına da ışık tutacak gibi görünüyor.

Kepler-10 Şu ana dek keşfedilenler içinde en ünlü ötegezegenlerden Kepler-10 sistemi iki farklı Dünya benzeri gezegen içeriyor.

Temiz Oda İsviçre, Bern Üniversitesi’ndeki CHEOPS laboratuarında çalışan ekip, uydunun uçuş sistemlerini monte ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.