HER ŞEYİ GÖREN GÖZLER 2018

Popular Science (Turkey) - - AVRUPA’NIN UZAYLA İMTİHANI -

esa,nasavekanadauzayajansı CSA’nın ortaklaşa yürüttüğü, yıllar süren olağanüstü bir çalışmanın eseri olarak ortaya çıkan James Webb Uzay Teleskobu (JWST) bu yıl evreni izlemeye başlıyor. Şimdiye dek yapılmış en güçlü uzay teleskobuolmaunvanınasahipjames Webb, bir milyon kilometre uzaklıktaki bir kelebeği bile tespit edebilecek hassaslıkta ölçüm yapabilen, üstün görüş kapasitesine sahip bir teleskop.

Hubble’ınvarisiolaraktasarlanan ve yeni nesil uzay teleskoplarının öncüsü olarak ortaya çıkan bu dev teleskop, evrenin erken dönemleriniaraştıracak.büyükpatlama’dan sonra ortaya çıkan ışıktan güneş sistemlerinin oluşumlarına ya da yaşamihtimalibarındırangezegenlere kadar her konuda inceleme ve Araştırmayapabilenjwstgörünür ışık yerine kızılötesini kullanarak gözlem yaptığı için Hubble’dan 3 kat uzağı görebilecek. Büyük Patlama’dan 200 milyon yıl sonrasını görüntüleyebileceğiiçinilkyıldızve galaksilerin oluşum aşamaları hakkında yeni bilgiler elde edilmesini desağlayacak.

Buteleskobubenzersizkılanşeylerdenbiri,ilkkezdenenengelişmiş aynateknolojisi.18adetaltıgenparçadanoluşananaaynasıaltınlakaplıberilyumdanüretildi.Üstüstekatlanabilenbuparçalarihtiyaçanında tekrar açılabiliyor. Berilyum, uzayın zorlu koşullarına ve çok düşük sıcaklığadayanabilen,camdançok daha sağlam bir malzeme. Altınla kaplanmış olmasının sebebiyse altının kırmızı ışığı güçlü bir şekilde geri yansıtabiliyor olması. Bu sayede, kızılötesiyle ölçüm yapan teleskop, standart aynalara oranla çok dahanetgörüntülereldeedebiliyor. Ayrıca tenis kortu büyüklüğünde olup, beş katmandan oluşan, Güneş’ten yayılan güçlü ısı ve radyasyonu milyon kere zayıflatabilen bir güneşkalkanınadasahip.

Sıfırın altında 230 derece gibi fevkalade düşük sıcaklıkta bile çalışabilen JWST, evrenin daha önce hiç görülmemiş detaylarını kayda geçirecek.Birmühendislikharikası olarakgörülen6,4tonağırlığındaki teleskobun ana aynası Hubble’ın aynasından 7 kat büyük. Ve bu da fırlatılmasını mühendislik açısından meydan okuyan, son derece zorlubirgörevedönüştürüyor.Çünkühem6,5metrelikteleskobuhem de kendisinden büyük olan koruma kalkanını fırlatmaya çalışmak, oyuncak bir gemiyi cam bir şişe içine yerleştirmeye benziyor. Yine detümzorluklaradeğer.Çünkübu teleskop, görüntülediği gök cisimlerinin fotonlarını tek tek yakalayıp ışık analizi yaparak diğer gezegenlerdeki olası yaşam izlerine odaklanabilecekkadargüçlü.

Benzersiz Aynalar Teleskobun 18 altıgen parçadan oluşan ana aynası altınla kaplanmış berilyumdan üretildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.