MARS KÂŞİFİ 2020

Popular Science (Turkey) - - AVRUPA’NIN UZAYLA İMTİHANI -

NASA’nın Mars’a yolladığı yalnız kâşif Curiosity, Gale Krateri’ndekibilimselaraştırmalarınadevam ederken, Avrupa Uzay Ajansı da Rusya ile işbirliğine giderek geliştirdiği Exomars projesiyle kızıl gezegene yeni bir robot kâşif indirmeyehazırlanıyor.

Roscosmos ile ortaklaşa geliştirilen Schiaparelli iniş aracıyla Mars yüzeyine ayak basması hedeflenen robot için 19 Ekim 2016’da bir deneme inişi gerçekleştirildi. Test pek de başarılı sayılmazdı; paraşütte sorun oluştu ve modül 3,7 km yükseklikten serbest düşüşe geçip saatte 540 km hızla yüzeye çakıldı. Ancak Mars’ta eksobiyoloji ve jeokimya araştırmaları yapacak robot kâşifin 2020’de gezegene sağ salim indirilmesi için gereken tüm verilereldeedilmişoldu.

Kızıl gezegende bir zamanlar yaşamvarmıydı?İşteExomarsbu soruya odaklanıyor. Bunun için öncelikle olası yaşam izlerinin takip edilebileceği, jeolojik açıdan zorluk çıkarmayacak bir bölge seçilmeli. Aday bölgeler olarak öne çıkanyerlerOxiaPlanumovasıve Mawrth Vallis vadisi. Aracın bun- lardan hangisine ineceği 2019’da kesinleşecek.KuzeyYarımkürede bulunanbuadaylar,gezegeninsulak geçmişine dair önemli jeolojik izler barındırıyor.

Enerjisini, üzerindeki güneş panellerinden karşılayan keşif ve araştırma robotu, Mars yüzeyini 2 metre derinliğe kadar delip çeşitli örnekler toplayacak. Ayrıca güçlü Mars rüzgârlarını ve bunların oluşturduğu kum fırtınalarını da araştırması hedefleniyor. Tabii inişi sırasında kendisine meydan okuyacaktümzorluklarınüstesindengelipyereayakbasabilirse…

Saatte 20 bin km hızla Mars atmosferine dalış yapacak olan ExoMars iniş modülü, yavaşlamak için kullanacağı ilk paraşüt açıldıktan 30 saniye sonra ondan kurtulup, kendisini ses hızının altına düşürecek ikinci dev paraşütünü açmak zorunda. Bu esnada aracın üzerindeki radar, yere olan uzaklığı ölçerek kontrollü bir iniş gerçekleştirilmesine yardımcı olacak. Hız kesmek için kullanılanrokettürbinleridedevreyegirdiğinde aracın hatasız bir şekilde inmesiiçingerekenherşeyyerine getirilmiş oluyor.

İniş Testi Schiaparelli iniş modülü 19 Ekim 2016’da bir deneme inişi gerçekleştirildi ve robotla gerçekleştirilecek iniş için gereken bilimsel verileri topladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.