UZAY UÇAĞI SPACE RIDER 2020

Popular Science (Turkey) - - AVRUPA’NIN UZAYLA İMTİHANI -

Yeniden kullanılabilen uzay ulaşım sistemlerinin birbiri ardına denendiği bugünlerde Avrupa da atmosfer dışına gönderilip geri gelebilen uzay araçları üzerinde çalışıyor. Uzay istasyonlarına kargo taşımak, gezegenlere keşif uçuşları yapmak, hâlihazırda yürütülen uzay görevlerinden buraya numune getirmek, mürettebatın ulaşımı gibi görevleri gerçekleştirmek için tek kullanımlık roketleri kullanmaya devam etmek, masrafların yükselmesi anlamına geliyor. ESA yörüngeyeçıkmakveoradabukarmaşıksistemleriyönetmekkonusundaartıkuzmanlaşmış olsa da döngüyü tamamlayıp oradan geri dönmeyi de başarması gerek. Sonuçta yeniden kullanılabilen uzay araçlarının yere sorunsuz inebiliyor olmalarını sağlamak,yeninesiluzaygörevlerininöncelikli hedefleri arasında.

2015 yılında, yeniden kullanılabilen uçuş sistemleri için deneysel bir geçiş aracı olarak tasarlanan IXV’yi Fransız Guyanası’ndaki Kourou Uzay Üssünden başa- rıyla fırlatan ve bu insansız uzay mekiğini 100 dakikalık bir uçuşun ardından yere sorunsuz bir şekilde indirmeyi başaran Avrupa şimdi 2020 yılında test edeceği Space Rider adlı uzay uçağı projesi üzerinde çalışıyor.

IXV ile gerçekleştirilen uçuştan elde edilen veriler, bu tür hipersonik uçuşlarda kullanılacak kritik öneme sahip teknolojilerin geliştirilmesini sağladı. Ve ortaya Space Rider çıktı. Önümüzdeki yıl aracın tasarım aşamasının tamamlanması, 2020 yılında ilk testlerine başlanması hedefleniyor.

Deneysel Geçiş Aracı ESA, test aracı IXV’yi 2015’de Fransız Guyanası’ndaki uzay üssünden başarıyla fırlatıp, 100 dakikalık bir uçuşun ardından sorunsuz bir şekilde yere indirmeyi başardı.

Geleceğin Uzay Yolculuğu Space Rider 2020’de test uçuşlarına başlayacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.