EVRIMSÜREGELENBIRMEKANIZMAYSA INSANIN EVRIMI NEDEN DURDU?

SÜT IÇEBILIYOR OLMAMIZI DA EVRIME BORÇLUYUZ!

Popular Science (Turkey) - - EVRİMİ ANLAMA REHBERİ -

Durmadı, devam ediyor. Fakat artık çevremize uyum sağlamak zorunda değiliz çünkü çevresel koşulları değiştirme, kendimizeuygunhalegetirmegücünükazandık.Yinedehayatta kalma savaşımız sona ermiş sayılmaz.

Süt içebiliyor olmamızı bile insan evriminin devam ediyor olmasına borçluyuz. Evrimsel süreçte en son kazanılan özelliklerden biri bu. Bebeklik dönemini atlattıktan sonra süt içebilmeye devam edebilmek pek de normal bir durum değil. Sütteki kalorinin %30’u laktozdan, yani şekerden geliyor. Bunu parçalayıp enerjiye dönüştürebilmek için laktaz adlı özel bir enzime sahip olmamız gerek. Bu enzimin üretilmesini sağlayan gen tüm memelilerde bulunuyor olsa da çoğu türde sadece bebeklik evresinde aktif olup, anne sütünden beslenmelerini sağlıyor. Anne sütüne ihtiyaç kamadığında laktaz üretimi duruyor.

Evrim, laktaz üretiminin gerçekleşmesini sağlayan geni böyle programlamıştı. Üretim kesilince, tüketilen sütü sindirememeye başlıyoruz. Fakat bu durumu tekrar güncelledi. Kuzey Avrupa ve Sahra-Altı Afrika’daki insanların tamamına yakınında laktaz üretimi ilerleyen yaşlarda da devam ediyor. Yani sütü rahatlıkla tüketebiliyorlar. Çin ve Güney Avrupa’daysa sütü sindirememe olarak özetlenen laktoz intoleransıyaygın.Laktazınömürboyuüretilmesinimümkünkılan şeyse tek bir mutasyon. Sahra-Altı Afrika’da bunu destekleyen mutasyonların sayısı dörde çıkıyor. Mutasyonun kalıcı olma sebebiyse basit; sütün erişilebilir olduğu toplumlarda, süt tüketen bireyler kimi zor koşullar altında hayatta kalma ihtimallerini artırınca, süt sindirimini sağlayan genlerin sonraki nesillere de aktarımı konusunda bir seçilim kriteri oluşuyor. Bu sayede süt içebilme becerisi kazanılıyor.

Avrupa’da yaşayan eski atalarımızdan Kro-Magnonların bedenleri de beyinleri de bizimkinden büyüktü. Nedenini tam olarak bilemiyoruz ama belki bu durum onlara daha iyi korunabilecekleri koşulları yaratmak için avantaj sağlayıp hayatta kalma şanslarını artırmış olabilir. Günün her anını hayatta kalma çabasıyla yaşayan Kro-Magnonlar kendilerine meydan okuyan son derece çetin koşullarda yaşadı. Bizse sıcak evlerimizde uyuyor, yiyecek alışverişini marketten yapıyor, dışarı çıkınca öyle pek de büyük tehlikelerle karşılaşmıyor, güvenli şehirlerde neredeyse her günü aynı monotonluktayaşamalüksünüsürdürüyoruz.Bazıpaleoantropologlar, kendimizi kültür aracılığıyla evcilleştirdiğimizi, böylece Kro-Magnonlardan bu yana küçülme trendine geçmiş olabileceğimizi düşünüyor. Belki de gelecekte beyinlerimiz biraz daha küçülecek.

Avveavcıilişkisihayatlarımızdantamamençıkıncayaşam mücadelemizdevahşiyaşamdanşehirhayatıiçindekisosyal ve kültürel mücadeleye dönüştü. Dolayısıyla evrimin doğal seçilim gibi öne çıkan mekanizmalarının türümüz üzerindeki etkisi azaldı. Fakat evrimin tek mekanizması doğal seçilim olmadığı için, daha yavaş bir şekilde olsa da hala evrilmeye devam ediyoruz. Örneğin cinsel seçilim artık daha büyük bir rol oynamaya başladı. Çünkü artık eşlerimizi seçme konusunda daha fazla tercih hakkına sahibiz. Zira mutasyonlar da hiç vites düşürmeden devam ediyor. Göçler ve genetik sürüklenme de etkisini yitirmedi. Ama bir şey oldu; evrimin rastlantısallıktan uzak çalışan seçilim mekanizmasının etkisi azalınca, gelişigüzel (ya da şans faktörüne bağlı olarak) görülen mutasyon ve sürüklenme gibi rassal mekanizmaların insafına kaldık. Neyse ki seçilim tamamen durmadı; Çeşitlilik sürüyor, buna bağlı olarak bazı özelliklerin korunumuna da devam ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.