Kendi kendime meme rekonstrüksiyonu

Popular Science (Turkey) - - SAHADAN ÖYKÜLER - ANA ALVAREZ, MEME KANSERINI YENMIŞ BIR HASTA

Bu yılın başında meme kanserinden kurtulmak için mastektomi (meme aldırma) operasyonu geçirdim. Rekonstrüksiyon sürecinde, implantlar için cildin gerilmesi gerekiyor. Normalde doktorlar bunu haftalar ya da aylar içinde, geçici implantların içine tuzlu su enjekte ederek yapıyor. Bu da sık sık doktora gitmek, bir sürü iğne yaptırmak demek. Ancak bir hastanenin cerrahi bölümünde çalıştığım için, daha az acı veren, kendi başınıza yapabileceğiniz bir aygıttan söz edildiğini duydum.

AeroForm System adlı bu aygıt da silikon implant kullanıyor ancak bu implantların her birinin içinde birer karbondioksit kartuşu var. Günde birkaç kez, elle tutulan bir kumanda sayesinde gazı açıyorsunuz. Böylece implant, doktorun enjekte ettiği büyük dozda tuzlu su yerine yavaş yavaş gazla şişiyor ve daha az acıtıyor. Doktorum üzerimde ilk defa uyguladığında şişmeyi hissetmeyi bekledim ama bana çoktan işlemin bittiğini söyledi.

Bana verdiği serbestlik harikaydı. Kullanması bir dakikadan az sürüyor ve kıyafetinizi çıkartmanız bile gerekmiyor. Bir seferinde ofiste, masamda otururken bile yaptım.

Kanser korkutucu. Hiçbir şeyiy kontrol edemediğiğ nizi hissediyorsunuz. Işin bu kısmında küçük de olsa sözünüzün olması çok şeyi değiştiriyor.

Claire Maldarelli / İllüstrasyonlar Tobatron

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.