Gönüllülük Mutluluğa giden yol

Pozitif - - KITAP -

ğlu ıno önüllülük Eğitmeni İnal yd

A Aydınoğlu, Gaziantep l na doğumlu bir ekonomist

İ ve iş adamı. 1978 yılında başladığı gönüllülük yolculuğunda bulduğu coşku, sevinç ve mutluluğu başka insanlara da aktarmayı misyon edinen Aydınoğlu, bu amaçla gazete ve dergilerde yazılar yazıyor, televizyon programları hazırlıyor, kurslar, seminerler, konferanslar veriyor. Sevgi, gönüllülük, yaşama sevinci gibi konularda yayınlanmış 11 kitabı bulunan Aydınoğlu ile gönüllülüğe açılan kapıyı ve vermekten duyulan huzurun yaşamımıza katacaklarını konuştuk.

GGönüllülük, insanın gönlünü, sevgisini, maddi-manevi olanaklarını ve kendini insan yapan bütün değerlerini hiçbir karşılık beklemeden canlı-cansız bütün varlıkların iyiliği için sarf etmeye niyet etmesi ve niyetini eyleme dönüştürmesidir. Her şey bir niyetle başlar.

Her insanın içinde bitmez tükenmez sevgi vardır ama o sevgiyi hizmete döndürmediği takdirde sevgi yarı yolda kalmış olur. Sevgiyi insanın hizmete dönüştürmesi gerekir. İnsan eğer kendini seviyorsa, kendine şefkat göstermeli, kendine değer vermeli, kendi duygularına değer vermeli. Eğer insanları seviyor ise insanlara değer vermeli, yoksulun yoksulluğuna, çaresizin çaresine, muhtacın ihtiyaçlarına destek olamayan bir insan “Ben insanları seviyorum” diyemez. O yüzden sevginin hedefine ulaşabilmesi için hizmet olması gerekir. Ama sevgi hizmete ulaşırken karşılık beklerseniz, o bir alışverişe döner. Sevginin gerçek hizmete dönüşebilmesi için hiçbir karşılık beklenmemesi gerekir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.