Rüyalardan rehberlik alma

Pozitif - - ŞAMANIZM -

Yerli halklar, rüyanın olağan bilinçle ulaşamadığımız daha derin ve büyük bir gerçekliğe uyanmakla ilgili olduğuna inanırlar. Rüyalarda bize ulaşan rehberlik, iç görü ve şifayı son derece iyi bilen Şamanlar bu yüzden rüyalara büyük değer verir. Şamanik kültürlerde, bazı rüyaların ruhlarca üretildikleri ve mesajları olduğu anlayışı vardır. Bu rüyalar, Ruh’tan, kendi ruhunuzdan ya da diğer ruhlardan gelebilir. Rüya, onu görene özel öğretiler içerir. Rüyalar, bu yüzden, ruhun öğretilerinin güzelliğini görmek ve öğrenmek için bir fırsattır. Rüyacı, eğer rüyalarına dikkat eder ve eyleme geçerse, rüyayı gönderen kaynak rüyacının onu dinlediğini görerek daha çok rüya yollar. Rüya, adeta rüyacının onu fark ettiğini ve önem verdiğini fark eder. Rüyalarımıza dikkat etmek, sonraki rüyalarda daha çok rehberlik ve mesaj almamızı sağlar. Bu yüzden şamanik kültürlerde rüyalar daima eyleme yöneliktir. Yani onlara dikkat edildiği ve mesajları üzerine eylemde bulunulduğu zaman fazlasıyla geri dönerler.

Şamanlar için bazı rüyalarımız, ruhsal alemlere açılan kapılardır. İçgörü, rehberlik ve şifa kaynaklarına doğrudan erişim olanağı sağlar. Hayatımızda doğru yolda mı gidiyoruz, hangi tutum ve davranışlarımızı değiştirirerek pozitif değişim sağlayabiliriz, önümüzde yatan fırsatlar neler, bedenimizin sağlığı için ne yapmalı gibi pek çok şeye ait rehberlik aldığımız hatta doğrudan şifayı deneyimlediğimiz bir alan rüyalar. Yani rüyalar kendi ruhumuzun, rehberlerimizin, bedenimizin mesajlarını, uyarılarını taşırlar. Geçmişi gösterdikleri gibi, geleceğimizde yatan fırsatları görmemizi sağlarlar. Bazen uyarılar da içerebilirler. Kendimiz ve diğer insanlarla olan ilişkilerimize, tutum ve davranışlarımıza, toplumun ve dünyanın içindeki durumlara ayna tutarlar. Bize yaşamımızın amacını hatırlatırlar. Vefat etmiş yakınlarımızla, atalarımızla, uzaklardaki sevdiklerimizle iletişimimizi sağlarlar. Diğer yaşam formlarıyla bağlantımızı fark etmemize de yardımcı olurlar. Bunlar rüyalarımızda hep doğal olarak gerçekleşir.

Elbette tüm bunlar rüyalarda doğal olarak gerçekleşse de rehberlik, içgörü ve şifa için uyuyup rüya görmeyi beklememiz gerekmez. Şamanik yolculuğu öğrenerek tamamen uyanık ve bilinçli biçimde bunları yapabiliriz.

Rüyalar, uyumaktan çok uyanmakla ilgili

Yaşam da, pek çok gerçeklik katmanından oluşan bir rüya. Biz gündelik yaşamımızı bu rüyanın fiziksel boyutunda sürdürüyoruz. Şaman için gerçeklik ya da “rüya”, sabit değil şekillendirilebilir bir şey. Şamanlar yedi gün, yirmi dört saat düşlediğimizi söyler. Biz düşüncelerimizle, hayallerimizle, gündüz düşlerimizle rüyayı yani hem hayatımızı hem de dünyayı şekillendiririz. Hepimiz rüyacıyız. Bu gerçeğe uyanmamızı sağlayan şeylerden biri de rüyalarımız. Rüyalar uyumaktan çok uyanmakla ilgili.

Şamanizmde düşlemek yalnızca insana has bir şey de değil. Doğa ve yeryüzü de bilinçli. Onların da düşleri, rüyaları var. Ve bize de rüyalar, sezgiler ve tesadüflerle seslenirler. Yaşamda yolumuzu aydınlatan trafik işaretleridir. Doğanın derin bilgeliği ile bağlantı kurdukça ve kalplerimizi doğanın ve tüm yaşamın gizemlerine açtıkça hem bizler hem de gezegenimiz uyum, denge ve sağlığa kavuşur.

Şarkınızı bulmak için doğada bir yere gidin. Biraz dolaşın. Kendinize güvenli ve yalnız kalabileceğiniz bir yer bulun. Altında oturmak için bir ağaç olabilir. Bulduğunuzda öncelikle ağaçtan izin alın. Ağaç elbette sizinle sözcükleri kullanarak konuşamaz, bu yüzden hislerinize güvenin. Şarkınızı kaydetmek için ses kayıt özelliği olan bir cihazı da hazır bulundurmanız yararlı olacaktır. Şarkınızı aramaya davul ya da çıngırağınızı çalarak ve mırıldanarak başlayın. Bunu yaparken kalbinizin derinliklerinden gelen sesin yükselmesine, ruhunuzun kendisini ifade etmesine izin verin. Sürece güvenin. Sesinizi bulun. İlk seferde yalnızca melodiyi bulabilirsiniz. Sonraki seferlerde sözcükler ya da heceler de melodinize eklenebilir. Şarkınızın sözleri hakkında endişelenmeyin. Bunlar genelde hecelerden ya da tekrar tekrar söylenen birkaç sözcükten de ibaret olabilir. İşiniz bittiğinde bulunduğunuz yerin ruhlarına teşekkür etmeyi unutmayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.