Ö

Pozitif - - RÖPORTAJ -

mer Önder televizyon programcısı, söz yazarı, piyanist, besteci ve kişisel gelişim yolculuğunda şifayı hem tıbbi hem de farklı öğretilerle çalışan bir doktor. Nöral tedaviyi, manuel uygulamaları Türkiye’de neredeyse hiç konuşulmadığı dönemlerde, 20-25 yıl önce uygulamaya başlayan biri iken şimdi herkese solunumun önemini anlatıyor. “Müzik benim şifa yolculuğum” dese de şifayı hayatında uğraştığı her alandan devşirmiş ve kitaplarıyla öğretisini meraklılarıyla paylaşıyor. internette, üstelik ücretsiz izleyebiliyorsunuz. Yeter ki isteğiniz ve vizyonunuz olsun. O nedenle bence hocalık, eğitmenlik misyonu da başka bir boyuta taşındı. Artık gençlerin gelişim yolculuğuna kılavuzluk edebilmek en az aktardığınız teknik bilgi kadar değerli diye düşünüyorum. Onlara bireysel gelişimin, kendilerinin en iyi versiyonu olma çabalarının ne denli önemli bir hedef olduğunu hatırlatıyorum sık sık.

Bilinçli değildi, en yüksek puanla nereye giriliyorsa o bölümleri yazmıştım birçok arkadaşım gibi. Tıp fakültesi üçüncü sınıfta başlamıştı televizyon serüvenim ve dördüncü sınıfta, televizyonun tek kanallı olduğu dönemde olduğu için bayağı tanınıyordum. Hürriyet’te, geçenlerde “geçmişten bugüne damga vuran ve unutulmayan sunucular” listesinde Cemile Kutgün, Halit Kıvanç, Cenk Koray, Erkan Yolaç gibi isimlerden sonra kendi adımı görmek çok onurlandırdı beni. İletişimi; sözcükleri doğru telaffuz etmek, iyi Türkçe konuşmak sanırdım o dönemlerde. Asıl becerinin kendinle iletişim kurup dinlemek olduğunu anladım sonraları. Duymaktan, ruhunuzla dinlemeye giden yolculukmuş; susabilmekmiş aslında iletişim; konuşmadan da çok şey söyleyebilmekmiş. İyi bir iletişimci olmadığımı anladığımda neredeyse 20 yıl geçmişti ve çok geçti artık çünkü meşhurdum ve yapacak bir şey yoktu.

“Duymaktan, ruhunuzla dinlemeye giden yolculukmuş; susabilmekmiş aslında iletişim; konuşmadan da çok şey söyleyebilmekmiş.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.