Nasıl hayal kurabiliriz?

Pozitif - - YAZAR -

“Hayal, aslında gönülle kuruluyor. Yani senin kalp ve karın çakran çalışıyor; zihin sonra devreye giriyor. Zihinle kurdurtursan hayali, o zaman istekler başlıyor. Senin tutkuların, isteklerin, öğrenilmişliklerin devreye giriyor. Dolayısıyla istekle hayali de ayırmak gerekiyor; tutkuyla hayali de ayırmak gerekiyor. Sonra bu işin içine girdikçe zaten kalıplar, duvarlar patlıyor ve o zaman limit artmaya başlıyor. Bunu nasıl yapabilirsin? Kendi farkındalığını beslerken, senin en rahat olduğun ortamlarda aklına gelen veya içine düşen şeyler üzerine gitmelisin. Mesela duşta, yemek yaparken ya da televizyona daldığında ama aslında izlemediğini fark ettin. Ne var orada? Yani sen kendin ne değilken, neredeydin, nereye düştün? Ve orada seni ne, nereye götürdü? Oraya bir parmak basmak lazım. Ve o parmak bastığın şeyi alıp; gerisini boşaltıp aslında kalbinle bunu kurmaya sevk etmek lazım. Kalbinle kurulan şeyle düşünebilirsin çünkü sonra zihin devreye girip onu türetebilir. Ama ilk yapılması gereken şey o kalıpların içerisine korku dediğimiz, ortam ve görgü dediğimiz kalıpların içerisine ışığın girmesini sağlayacak dürtüyü kendimize yapabilmek veyahut da yaptırabilmek; dolayısıyla ilk adım bu. İkinci adım da bunu kalple kurmak. Bunun en güzel olduğu nokta da, bilincimiz devrede değilken yaptığımız şeyler. O yüzden mesela meditasyon esnasında, içine düşen bir şey daha güzel bir hayal haline gelebiliyor veya duşta “Aaa bu hiç aklıma gelmemişti” diyorsun bir şey için. Yemek yaparken, herhangi bir şeyle uğraşırken hiç tahmin etmediğin bir şey seni besleyiveriyor ve oradan farklı bir sonuca gidebiliyorsun. Ama bunları yaparken de kendinin farkında olman gerekiyor, farkındalığına yatırım yapman gerekiyor. Bu da nasıl olacak? Kendi öznene bakacaksın. Mesela her şeyini yitirsen bugün, senin bir kelimenle yani bir kelimeyi kullanarak yeniden “sen” olacaksın, hiç düşündün mü bunu? Ya da hiç düşündün mü; hayatını tasvir eden beş değer, hayatını yaşadığın beş değer ne? Ya da hiç düşündün mü, seni anlatan 25 sıfat ne?”

Sütunlar ve gerçekler

“Hayal kurmaya sevk eden başka bir egzersizden bahsedeyim: İlk sütuna hayallerim, ikinci sütuna isteklerim, üçüncü sütuna yapmak zorunda olduklarım, dördüncü sütuna da yapmak istemediklerim diye bir liste yaptın mı hiç? Bu listeye bakıp “Aaa ben yapmak istemediklerimi yapıyormuşum aslında” diye bir analiz yapabiliyor musun? Çünkü o hayal sütununda hayal yoksa ve yapmak istemediklerini de yapıyorsan zaten hayal kuramazsın; kendi kendini bloke etmiş olursun. Önce onlardan bir kurtulacaksın yani yapmak istemediklerini yapmayacaksın ama bunun bedeline de katlanacaksın, rahatlık çemberinden çıkacaksın. Zorunda olduklarını azaltacaksın, isteklerin de o kısmı besliyorsa onu da kısacaksın; o zaman ne kalıyor geriye? Hayal kurmak.”

Hayal çarkı

“Üçüncüsü; bir çark yapabilirsin, günlük hayallerim, olsa iyi olur hayallerim, “Vauv!” diyebileceğim hayallerim. Yani türlerine de ayırabilirsin hayallerini. Mesela “Ben Michael Jordan’la aynı takımda basket oynuyorum.” İmkansız değil mi? İmkansız ama ben bunun hayalini kurabilirim. Tavana bakabilir miyim bunun hayalini kuraraktan? Bakarım. Bu bana iyi geliyorsa yapabilir miyim? Yaparım. Sana ne? Hiçbir zaman gerçek olmayacak ama olmasın kardeşim sana ne? Ben kendimi iyi hissediyorsam, bunu yaparım. Günlük hayaller de kurabilirim, derim ki “Ben bugün muazzam bir dondurmacı bulmanın ve içerisinde orman meyveleri dondurmalarının bulunduğu bir kazandan dondurma yemenin hayalini kuruyorum.” Bu hayalim doğrultusunda o gün tüm İstanbul’u dolaşabilirim. Ben iyi hissedeceksem ve bu hayal beni başka bir yere götürecekse ne engelliyor beni? Hayal yola çıkartıyor! O yolda da sen aslında senin görevlerini bulmaya başlıyorsun eğer farkındaysan ve görüyorsan. Mutlu Kadın’da da aynı şey olacak yani kadını bir yola çıkarmış olacağız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.