Zden Geçmişini mesaj var

Pozitif - - BILINÇALTı -

Rnaud Re ert ilb G r. D ecall Healing tekniğinin yaratcısı Dr. Gilbert Renaud geçtiğimiz günlerde eğitim için İstanbul’daydı. Recall Healing daha önce Türkiye’deki uygulayıcısı Pınar Gogulan’ın röportajı ile dergimizde yer almıştı. Hikayesini ve amacını bir de Dr. Renaud’dan dinlemek için bir sabah kahvaltısında bir araya geldik.

Recall Healing, Dr. Claude Sabbah’nın Total Biyolojisini, Gerard Athias’ın Biopsikojeneoloji ve fizyolojik biyolojiyi, ve Dr. Ryke Geerd Hamer’ın Yeni Alman Tıbbı’nı kapsıyor.

“Recall” kelimesinin Türkçe’deki karşılığı hatırlamak, çağrıştırmak, uyandırmak... Dr. Renaud, hastalıkların ruhumuzun dikkatimizi çekmek için bize yolladığı mesajlar olduğunu söylüyor. Yani bu teknik ile hem uykumuzdan uyanıyor hem de bu hastalığın kaynağını hatırlıyoruz diyebiliriz. Evet biz hatırlıyor ve aslında biz iyileştiriyoruz. Burada bir şifacı olmadığı ısrarla vurgulanıyor. Sadece doğru soruları sormayı bilen bir yönlendirici var ve şifayı kişi kendisi, “hatırlayarak” yaratıyor. Bu hatırlama hipnoz altında olmuyor. Beynin çalışma yöntemlerini izleyerek uygulanan bazı teknikler var. Aslında çok eğlenceli görünen bir sistem. Hayatının hatırladığın en dramatik olayında kaç yaşındaydın, böl onu ikiye, o yaşta ne olmuştu, hatırlamıyor musun, o zaman son bulduğun yaşı üçle çarp gibi... Tabii bu işin keyifli kısmı. Böyle böyle ilerlerken birden anılar yüzeye çıkmaya başlıyor ve Dr. Renaud’nun anlattıklarına bakılırsa inanılmaz bağlantılar görünür hale geliyor.

Tekniğin temeli Dr. Ryke Geerd Hamer’in The German New Medicine/Yeni Alman Tıp Yaklaşımı tezine dayanıyor. Rykee Hamer’in uyanışı oğlunun ölümünden sonra oluyor. Oğlunun ölümünün üzerinden birkaç ay sonra, Dr. Hamer prostat kanseri olduğunu öğreniyor. Kendi tedavi sürecinde aynı tanının konduğu yüzlerce hastayla karşılaşıyor ve hepsinin hastalanmadan 6-12 ay önce benzer bir travma yaşadıklarını fark ediyor; evlat acısı veya çocukları gibi sevdikleri birinin ani, beklenmeyen ölümü. Dr. Hamer, bu hastaların beyin tomografilerini inceleyerek, hepsinin beyinlerinin tam aynı noktasında bir gölge olduğunu fark ediyor. Beynin o noktasının yönettiği organsa üreme organı. Kadınlarda yumurtalık kanserinin de benzer nedenleri olduğunu bilimsel açıdan ispatlıyor.

MESLEĞİNİ ÇOK ÖNCE SEÇTİN

Dr. Gilbert Renaud’un da konuya ilgisi kendi aile hikayesi ile başlıyor. Kız kardeşlerinden birine, babalarının ölümünden sonra pankreas kanseri tanısı konulunca tekniğe ilgisi başlıyor ve kardeşi iyileşince devam ediyor. Ancak bu her hastanın yüzde yüz iyileşeceği anlamına gelmiyor. Çok ilerlemiş hastalıklarda yaşam süresi uzatılamasa bile o hastalığı yaratan travmanın sonraki nesillere aktarılması engellenmiş oluyor. Dr. Renaud, “Hastalıklarımız geçmişte yaşadıklarımızdan geliyor. Geçmişte acı çekmiş çocukluklarımız var. O hikayeyi bulunca danışanın o olayı affederek büyümesini sağlıyoruz. Hikaye ortaya çıktığında, ‘Bunun için mi öleceksin?’ diye soruyoruz. Bu bir uyanış çağrısı gibi oluyor” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.