İ

Gidilecek bir yol, varılacak bir yer yok; sen zaten oradasın. Tam ve bütünsün. Senin sana dair düşündüğün ve hissettiğin her şey bir zandan ibaret. Nefes, tüm bunları fark etmen için kullanacağın bir araç olabilir.

Pozitif - - YAZAR -

lk nefesle hayata gözlerimizi açıyor, son nefesle kapatıyoruz. Bizi hayata bağlayan yegane şey nefes olmasına rağmen biz gün içinde onun farkında bile değiliz. Son yıllarda ise farklı isimlerde, farklı uygulanan birçok nefes tekniği hakkında konuşur olduk. Kafamız biraz karışık; doğru nefes nedir, nefes burundan mı alınır ağızdan mı, nefesle bütün yaralarımızdan kurtulabilir miyiz, nefes bizi özgürleştirir mi, bilinçaltımızı temizler mi? Kendisini sıra dışı Bilinç hallerinin iyileştirici ve dönüştürücü potansiyellerini araştırmaya adamış olan Çek asıllı bir psikiyatrist olan Stanislav Grof’un geliştirdiği teknik, “holotropik nefes” çalışması olarak anılıyor. Holo, “bütünsel”, tropik ise “ileriye gidiş” anlamına geliyor. Holotropik nefes eğitmeni olan ve 26-2728 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştireceği üç günlük grup çalışmasına hazırlanan Defne Kıyat Demircioğlu ile buluştuk ve bizi nefes konusunda aydınlatmasını istedik.

Yaklaşık on yıldır nefes çalışmaları ile iç içeyim. Yaşadığım depresyon, kendimi içine hapsettiğim düşük ruh halim ve hatta ölüm korkum beni nefesle tanıştırdı. İlk nefes sertifikamı aldıktan sonra bir de kişisel gelişim içerikli bir merkez açmıştım. Merkezde kişisel gelişim alanında, nefes dışında birçok etkinlik yapılıyor, yurt dışından eğitmenler geliyordu. Benim aklım ve gönlüm ise hep “nefes”ten yanaydı. Nefes ile ilgili akla gelebilecek her çalışmaya katılıyordum. Nefes denildiğinde bana bir şeyler oluyordu, heyecanlanıyordum. Bu arayışım beni Çek asıllı, ben ötesi psikolojinin yaratıcılarından olan klinik psikiyatrist Stanislav Grof’un Holotropik nefes çalışmasıyla tanıştırdı. O gün öyle bir deneyim yaşadım ki, “Tamam” dedim, “Bu benim gitmek istediğim yol.” Böylece

Doğru nefes burundan alınan nefestir. Nefesi burundan almanın birkaç sebebi var; dışarıdan gelen mikropları engellemek bunlardan sadece bir tanesi. Burnumuzun öyle ergonomik bir yapısı var ki soğuk havayı ılıtarak içeri alır, sıcak havayı serinleterek dışarı verir. Bu aynı zamanda parasempatik ve sempatik sinir sistemimizi aktive etmek demek. Yani, gün içinde daha ılımlı, daha neşeli, daha sevinçli olmamıza yardımcı olur. Nefeste bir diğer önemli konu, derin nefesler almak. Dünya Sağlık Örgütü der ki dakikada on dört nefes almak sağlıklı nefes alma yoludur. Bu ne demek? Öyle derin nefesler alıyorum ki, uzun uzun o nefesi kullanabiliyorum. Bunun için de diyafram kasımızın iyi çalışması önemli. Doğru nefes alıyorsan, stres hallerini çok daha iyi ve sağlıklı bir şekilde yönetebilirsin. Bizim yaptığımız çalışmalarda kullanılan nefes ise bununla hiç alakası olmayan “bağlantılı nefes” dediğimiz nefes türü.

Hiç ara vermeden alınan nefes demektir ve ister burundan ister ağızdan alınabilir. Biz holotropik nefes çalışmasında bunu kişinin kendi seçimine bırakıyoruz; kimi ağızdan, kimi burundan nefes alıyor. Burada önemli olan hiç ara vermeden nefes almaktır. Aslına bakarsan nefes ile ilgili çalışmaların hepsinde kullanılan temel yöntem, nefesin bağlantılı bir biçimde kullanımıdır. Kesinlikle bir rehber eşliğinde yapılmasını tavsiye ederim. Nefes

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.