Gideceğimiz yolu seçimlerimiz belirliyor

Yolun buraya kadar olan kısmında yaşadıklarımız, bundan sonra da yaşayacaklarımıza pusula olacak. Önemli olan bu pusulayı iyi kullanmak.

Pozitif - - YAZAR -

Dünyanın yazılmış ilk aşk şiirinin bir kadın tarafından, bir krala yazıldığını biliyor muydunuz? Dahası var. Bu şiir Sümer’den ve 5000 yıl öncesine ait. Yani Sümerce çivi yazılı bir tablet. Tablet 60 yıl önce ABD’li Sümerolog Samuel Noah Kramer tarafından okunmuş, yine aynı dönemde ilk Sümeroloğumuz Muazzez İlmiye Çığ tarafından dilimize çevrilmiştir. İnanışa göre; toprağın verimli ve bereketli olması için Kral’ın yılda bir defa bir rahibe ile evlenmesi kutsal bir görevdi. Bu yazılan şiirin de Kral Suşin için seçilen bir gelin tarafından törenlerde söylenmek üzere kaleme alındığı tahmin ediliyor. Şiirin Türkçe’ye çevrilmiş hali şöyle:

“Damadım kalbimin sevgilisi. Güzelliğin büyüktür baldan tatlı. Aslan kalbimin kıymetlisi. Güzelliğin büyüktür baldan tatlı. Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır. Yatak odasında bal doludur. Güzelliğinle zevklenelim. Aslan seni okşayayım. Benim değerli okşayışlarım baldan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.