Doğanın hediyesik ristaller

Doğal taşlar; kimine göre renkli bir aksesuar, kimine göre ise bilge varlığıyla şifa dağıtıyor. Önemli olan doğru taşla buluştuğunuz zaman tüm pozitifliğini hissedebilmek!

Pozitif - - NEWS -

Çeşit çeşit, renk renk kristal taşlar şifa dağıtıyor.

Sele n Oka

Doğal taşlar hem dekorasyonda hem de aksesuar olarak moda dünyasında her zaman popüler oldu. Diğer yandan görsel zenginlik ya da renkli etkisinden çok daha derin bir misyona sahip bu taşlar. Elinizi uzattığınız zaman “Gel beni al” diye fısıldıyorsa kulağınıza, sizin için doğru taş demektir. Belki bir hastalığınıza şifa, belki de pozitif gülümsemenize sebep olacak olan bu doğru taş ile buluştuğunuz anda bir şeylerin değiştiğini siz de fark edeceksiniz. Masa üzerinde renkli bir kristal ya da doğal taş kullanmanın yanı sıra yüzük, kolye ya da küpe gibi her zaman üzerinizde de taşıyabileceğiniz aksesuarlar için de tercih edebilirsiniz. Ama unutmayın ki satılan her taş gerçek olmayabilir. Güvenilir noktalardan almanız en doğrusu. Herkesin doğal taşın şifasıyla farkındalığa ulaşma hikayesi farklıdır hiç kuşkusuz. Lal Kültür ve Yaşam’ın kurucusu Tuna Kamhi, taşların gizemlerini bizimle paylaştı.

Kendimiz için seçtiğimiz doğal taşın doğruluğunu nasıl anlarız?

Bir taş dükkanına girdiğiniz zaman yüzlerce taş size gülümser. Bizim yaklaşımımız ise şöyle: Taşlara iyice bakın, aralarından bir veya birkaçı size gerek formları, gerek renkleri, gerekse yaymış oldukları ışıkla “Gel beni al” mesajı verir. İçsel bilgeliğiniz, elinizi ihtiyacınız olan taşa yönlendirir. İşte elinizin gittiği taş ve frekansını hissettiğiniz taş, doğru taştır.

Doğal taşları ve kristalleri satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğal taşları satın aldığınız dükkan mutlaka güvendiğiniz, güvenilirliğiyle müşterilerin kalbinde yer etmiş bir dükkan olmalıdır. Taşı satan kişi taşın özellikleriyle ilgili gerek jeolojik, gerekse spiritüel bağlamda bilgi verebilecek seviyede olmalıdır. Maalesef piyasada sentetik birçok taş var. Gerçeğine benzeyen sahteleri satılıyor. Taşın homojen olmasına dikkat etmelisiniz. Bir de taş satın almadan önce o taşın dokusu ve rengi hakkında biraz bilgi topladıktan

hi sonra taş almaya giderseniz, taş a m

K satıcısıyla bilgileriniz bütünleşir.

na Bu sayede de oradan daha emin u T ayrılırsınız.

Doğal taşları kullanmadan önce nasıl temizlemeliyiz?

Taş satın alırken, taş satıcısından taşın sertlik derecesini öğrenmenizi öneririm. Bilmiyorsa, herhangi bir kaynaktan, taşın sertlik derecesini öğrenin. Çünkü arındırma işlemi bu yönteme göre gerçekleşir. İnsan sağaltımı için en önemli kristal grubu kuvars grubudur. Sertlik derecesi ise; 7-7,5. Sertlik derecesi 5-7 arası ve üstü olan taşları ise rahatlıkla çeşme suyunda 2-3 dakika yıkayarak arındırabilirsiniz. Hatta isterseniz, içinde bitki olmayan toprak dolu bir saksının içinde toprakta bir gece bekleterek negatif enerjinin boşalmasını da sağlayabilirsiniz. Bu işlemin ardından ise taşınızı bol suda yıkayarak arındırabilirsiniz.

Sertlik derecesi 5’in altında olan taşlar için tütsü veya mum ışığında arındırmayı öneriyorum. Bir mumu yakın ve taşları etrafına koyun. Mum sönünceye kadar bekleyin bu sayede taşlar arınırlar. Geceden bir kap esmer pirince yatırdığınız ve ertesi sabaha kadar beklettiğiniz taşlar da yine bu sayede arınırlar. Kaya tuzu, himalaya tuzu lambası yandığında yine etrafına dizdiğiniz taşlar da bu uygulamayla arınarak temizlenirler ve ayrıca parlarlar. Bu saydığım yöntemler yaradılışta kullanılan dört elementten başka bir şey değildir. Ateş, hava, su ve toprak! Bunun dışında ayda bir kere dolunaya taşlarınızı çıkararak, taşların yeniden şarj olmalarını sağlayın.

Size göre yaşam alanlarımızda hangi doğal taşlar ve kristalleri mutlaka bulundurmalıyız?

Önerebileceğim en önemli taş grubu kuvars grubudur. Pozitif enerji için ametist, aşk ve sevgi için pembe kuvars, bolluk ve bereket için sitrin, şifa için kristal kuvars, nazar, uğur ve şans için akik, iletişim için kalsedon, stres için obsidyen, korunma için dumanlı kuvars gibi taşları önerebilirim. Hangi eğitimleri veriyorsunuz? Kristal Bilinç ve doğal taşlarla ilgili seminerlerin yanı sıra rüya çalışmaları ve bibliyoterapi çalışmalarına yer veriyorum. Rüya yolu ile farkındalık ve bibliyoterapi yani okuyarak farkındalık çalışmalarının insanın kendini tanımasında ve dönüşümünde yardımcı olabilecek en önemli yöntemler olduğuna inanıyorum. Rüyaların birer sembol olduğunu anlattıktan sonra sembolleri açmayı öğretiyor, bilinçdışı denilen depoda yer alan ögeleri bilince çıkartarak kişinin rahatlamasını sağlıyoruz.

Kristal Bilinç semineri hangi konuları içeriyor?

10 hafta süren, kişisel dönüşüm öğretilerini hedefleyen, yaradılıştan başlayarak, spiritüel anatomimizi yani enerji bedenlerimizi anlatan, kristallerle sağaltım yöntemlerini öğreten ve meditasyon çalışmaları ile kişinin kendini tanıma programını kapsayan bir çalışma. Yaşam çiçeği, merkhabah, kutsal geometri, numeroloji, sofroloji, altın oran, hayat ağacı gibi spiritüel sembol ve öğretileri de kapsıyor. Ayrıca bireysel lithotherapie yani taş terapi seansları uyguluyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.