Organike czane

Bitkilerin yaşam özü olan uçucu yağlar, doğru miktarda ve doğru yöntemle kullanıldığında alerjiden enfeksiyona, çakra dengelemekten detoksa kadar onlarca soruna şifa olabiliyor.

Pozitif - - NEWS - YAPRAK ÇETİNKAYA

Eczacı Sinem Us Tokoğlu, doğadan sonbahar reçeteleri verdi.

Eczacı Sinem Us Tokoğlu, “Organik Eczanemin Aroma Kokulu Bahçesi” adlı kitabıyla doğanın sonsuz şifa kaynağını aromaterapik yağlar eşliğinde sunarak modern dünyanın bir nevi lokman hekimliğini yapıyor.

On senedir doğal yaşamı deneyimlemek için üç kuşak eczacı olan ailesi ile birlikte Kaz Dağları’nın eteklerinde Assos’ta yaşayan Tokoğlu, hem bölgede yaşayanlara hem de ihtiyaç duyanlara kişiye özel aromaterapik karışımlar hazırlayarak şifa olmaya çalışıyor. Tokoğlu, “Ayrıca hekim ve eczacılarla Assos’taki çiftliğimde doğal yaşam ve koku atölyeleri düzenleyerek hem kendimizi geliştiriyoruz hem de bilgilerimizi paylaşıyoruz. Şifanın doğadan geldiğine inanıyorum. Her derdin devası doğada gizli ve şifa paylaşıldıkça yerini bulur” diyor.

Tokoğlu, aromaterapinin ne olduğunu ise şöyle anlatıyor: “Bitkiler kendilerini böceklerden kemirgenlerden bakteri ve virüslerden korumak için çok güçlü moleküller içerir. Bu aktif maddeler bitkilerin tohumundan, çiçek, yaprak, kök, kabuk veya meyvesinden distilasyon veya press yoluyla elde edilir. Geleneksel olarak aromaterapinin kullanım alanı mikropların yayılımının önlenmesi, koku yoluyla iyileştirme, cilt bakımı ve kozmetiktir.”

Eczacı Tokoğlu aromaterapik yağlarla hazırlanan ve yaz sonu en çok ihtiyacımız olan bakım reçetelerini paylaştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.