SONSUZ 7 İLE HAYATI KOLAYLAŞTIR

Pozitif - - ILIŞKI -

1. Hayat, her şeyden önce bize sunulmuş bir fırsattır. Eline geçen bu fırsatın her anını güzel yaşa. Geçmişe saplanıp kalarak veya gelecek için endişelenerek geçireceğin her dakika anı yaşamana engel olur. Hayata olumlu bakmanı sağlayan, seni neşelendiren, eğlendiren, hayatını kolaylaştıran kim varsa o kişilerle kucaklaş. Bugünü yaşarken kendi nasıl hissediyorsun, neden?

2. Yaşamak için yaşa. Umudunu da mutluluğunu da kimseye bağlama. Bu hayata geldiğin, duyabildiğin, görebildiğin, hissedebildiğin, sevinip üzülebildiğin, hatırlayabildiğin, hatta ağlayabildiğin için sevin. Kimseyi yargılama, büyük konuşmaktan da kaçın. “Ben olsam asla yapmam” dediklerimiz, gün gelir elimizi kanatır, içimizi acıtır. Geçmişe dönüp bakınca, yaşadığımız sorunların da acıların da tanıdık olduğunu anlarız.

Mutluluğunu sadece kendine bağlasan ne kaybedersin, ne kazanırsın? Mutluluğun formülünü sen yazsan, o formüle hangi isimleri, hangi varlıkları koyarsın?

3. Hayatın sorumluluğunu alarak yaşamayı tercih et. Başka hayatlar yaşama. Yanlış da olsa kendi kararlarını kendin ver. Hayatına giren ve çıkan herkes için şükret. Gelen de giden de kim bilir neler öğretti sana? Bir düşün bakalım, en şiddetli kavgalarından ne öğrendin? Hayat o kadar da acımasız değil aslında. Her şey ortada, bizler görmek istediğimizi görüyor ve seçimlerimizi yapıyoruz sadece. Ya yalnız olsaydın şu hayatta? Kimsesiz, daha yorgun olmaz mıydın? Var olanlara şükret bu satırlarda… 4. Farkında ol. Seçimler senin seçimlerin olmasına rağmen, kendini en çok yargılayan da sensin. En doğru seçeneği seçip seçmediğini bilemesen de sorumluluğu sana ait. Seçimi yap ve unut. “Acaba daha iyisi diğeri miydi?” diyerek sürekli zihnini yorma. Seçimlerinle yaşa, onlarla savaşma. En son ne zaman sorumluluk aldın?

5. Değerini ve değerlerini bil. Bu iki kavram birbirinden çok farklı olsa da her ikisi de hayatında fark yaratan çok önemli unsurlardır. Sen hangi konularda iyisin gerçekten? On sene sonra nerede olmak, ne yapmak istersin? Sanatçıysan daha realist bir yaşam, bankacıysan daha yaratıcı bir hayatın içinde olmak ister misin? Kendine değer katabilmek için neler yapabilirsin?

Bilgi, merak, istek… Kendine değer katmak için başka neye ihtiyacın var?

6. Hayal kur ve bir adım at. O hayal hep aklının bir köşesinde kalacağına, en azından denedim ama olmadı diyebilirsin. Adım atamazsan, hayallerin gerçeğe dönüşemeyecek. O hayal hep bir başkasının gerçeği olarak kalacak. O benden daha eğitimli, becerikli, bu işe erken başladı gibi bahaneler üretme. Kendine ve hayallerine bu kötülüğü yapma. Senin hayalini gerçekleştirebilen kişinin motivasyonu nedir? Senin bahanen ile aynı şey olabilir mi? Fark nedir sence?

7. Vazgeçme. Başarısız bile olsan her denemenin sana ne kazandırdığına odaklan. Albert Einstein’ın bir sözü vardır: “Hayatta hiç kaybetmemiş insanlar hiç yeni bir şey denememiştir” der. Hiçbir tecrübe kolay kazanılmaz. “Keşke” yerine “Tecrübe” demeyi öğrenmeliyiz. Ve unutma, tecrübe yaşlanarak değil, cesurca yaşayarak kazanılan bir değerdir.

Yaşadığın süreçlerden ne öğrendin? Hangisini tecrübe olarak adlandırırsın?

Aynısı başına bir daha gelse, bu kez neyi farklı yaparsın?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.