SIZIN ELEMENTINIZ HANGIS?

Pozitif - - ATEŞ -

Kadim Çin felsefesine göre tekrarlanan olaylar dairesel bir döngüyü tamamlıyor. Bu dairesel döngüyü tamamlayan beş farklı evre bulunuyor. Değişimin bu beş farklı aşamasına su, ağaç, ateş, toprak ve metal adları veriliyor. Buna da “5 element kuralı” deniliyor. Doğadaki her şey bu beş elementten birine ait. Aynı şekilde insanlar da tıpkı bu elementler gibi bir döngüye ve değişim ilkesine tabi. İnsanda her elementin kendini ifade ettiği belirli yüz hatları, duygusal ve bedensel yapı oluyor. Hangi elemente tabi iseniz bu sizin ruhunuzu ve zihninizi etkiliyor, şekillendiriyor. Her insanda bu beş öğenin hepsi bulunuyor fakat oranları birbirinden farklı oluyor. Elementlere göre hangi hastalıklara yakalanabileceğiniz ortaya çıkıyor. Elemente göre uygun besinler, uygun kariyer ve egzersizler de belirlenebiliyor, böylece yaşamda yingyang dengesinin kurulması sağlanıyor.

SU ELE MENTİ arketipi düşünür, filozof ve diplomat olarak tanımlanıyor. Sesleri duygu dolu ve derinden gelen tonlarda oluyor. Su elementine ait insanlar geceleri daha aktif çalışıyor. Koyu renk tonları daha çok tercih ediyorlar. Büyük ve geniş kemikli iskeletleri, geniş kalçaları ve yumuşak hatları ile dikkat çekiyorlar. Gür, parlak ve dalgalı saçları, iri kulakları, belirgin alnı, göz etrafında gölgeleri ve dikkat çeken çeneleri oluyor. Cesur, yaratıcı ve sosyal kişilikleri sezgisel güçleri ile birleşiyor. Fakat bağımlılıkları, aşırı titizlikleri, inatçı ve muhafazakar yapıları onları olumsuz yönde etkileyebiliyor. Tıpkı bir buzdağı gibi oluyorlar, çevresindekiler suyun üzerindeki kısmını görüyorlar. Su insanına iyi gelecek egzersizler; yüzme, yoga, nefes egzersizleri... Bunlar, bünyelerinden korkuyu uzaklaştırmaları için oldukça etkili. Tadı doğal olarak tuzlu olan besinler su elementi insanlarına uygun.

AĞAÇ ELE MENTİ ağırlıkta olanlar; savaşçı, girişimci ve yenilikçi kişiler oluyor. Yüksek tonda sesleri ile dikkat çekiyorlar. Sabahları daha aktif olarak çalışabiliyorlar. Kaslı ve atletik bir vücuda sahip oluyorlar. Risk alan, pratik, enerjik, esprili ve yardımsever özellikleri ön plana çıkıyor. İsyankarlık, acelecilik, ön yargılı olmak ve fevri hareketler ise olumsuz özelliklerinden. Kalın ve güçlü kaşları, çıkık kaş kemiği, buğday bir ten ve düz saç çizgisi yüz hatlarında öne çıkanlar. Doğada olmak istedikleri için kapalı ortamları sevmiyorlar. Rekabetin öne çıktığı sporlar ve fitness tam onlara göre. Tadı doğal olarak ekşi olan besinler ağaç elementi insanlarına uygun.

ATEŞ ELE MENTİ insanları sanatçı kişilikte oluyor. Titrek ve gülen ses tonları ile ayırt edilebiliyorlar. Kırmızı, turuncu ve pembe onların renkleri. Öğlen saati enerjileri artıyor. Parlak ışıltılı gözleri, sivri yüz hatları, gamzeleri, çilleri, kızarık görünümlü ciltleri ile dikkat çekiyorlar. İnce bir vücut yapıları ve dar kalçaları oluyor. Tutkulu, heyecanlı, neşeli, samimi, karizmatik kişilikleri ön planda. Empatik olmaları, sezgilerinin kuvvetli oluşu onları şifa gücü yüksek bir insan yapıyor. Aşırı duygusal ve bazen de utangaç olabiliyorlar; bu da içlerine kapanmalarına sebep oluyor. Duygularını abartarak yaşama eğilimde oluyorlar. Sıra dışı kişilikleri giyim tarzlarına da yansıyor. Rutini sevmedikleri için farklı egzersizlerden oluşan bir spor programı doğalarına daha uygun. Tadı doğal olarak acı olan besinler ateş elementi insanlarına iyi geliyor.

TOPRAK ELE MENTİ ağır basan insanlar barışçı, anaç ve arabulucu özellikte oluyor. En aktif oldukları zamanlar öğleden sonraları. Kilo almaya eğilimli bir yapıları oluyor. Yuvarlak bir yüz, dolgun dudaklar, geniş burun kemeri, etli burun, şişkin yanaklar toprak insanının belirgin fiziksel özelliklerinden. Kararlı, pratik, hoşgörülü, özverili bir yapıları oluyor. Nazik, dürüst ve güçlü kişilikleri ile biliniyorlar. Olumsuz özellikleri ise kontrolcü oluşları, vericilik ve değişime gösterdikleri direnç. Yemeyi ve yedirmeyi seviyorlar. Paralarını kolay harcamaya, eşya biriktirmeye eğilimli oluyorlar. Rahat giyinmeyi seviyorlar. Durağan yapıları sebebiyle de fazla hareket etmeyi sevmiyorlar. Bu nedenle hafif egzersizler onlar için en uygunu. Tadı doğal olarak tatlı olan besinler toprak elementi insanları için tavsiye ediliyor.

MET AL ELE MENTİ ağırlıkta olan insanlar meraklı, duyarlı ve kuruntulu oluyorlar. Bazen kederli bir havaya bürünüyorlar. Akşam saatleri en aktif oldukları zamanlar. İnce bir beden, ince el ve ayak bilekleri, geniş omuzları dikkat çekiyor. Belirgin burunları, çıkık elmacık kemikleri, yüz hatları arasında fazladan mesafe ve ince derileri oluyor. Gururlu, mükemmeliyetçi, hayalci ve meraklı bir kişilik. Kendini acımasızca eleştirme, cimrilik, özgüven eksikliği ve duygusal hassaslık olumsuz yönleri arasında. Farkındalığı yüksek insanlar oluyorlar. Bu bir anlamda ruhani farkındalık da olabiliyor, çevredeki negatif enerjiyi hemen hissedebiliyorlar. Fakat her şeyi siyah ve beyaz olarak görme eğilimleri de olabiliyor. Giyimde de sadeliği tercih ediyorlar. Rekabeti sevmedikleri için bireysel sporlar tam onlara göre. Tadı keskin, kekremsi besinler metal elementi insanlarına uygun.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.