İLİŞKİNİZİ TEST EDİN

İlişki ve İletişim Danışmanı Gamze Berberci Çelik’in hazırladığı bu test ile yaptığınız hataları ve doğruları görüp ilişkinizi değerlendirebilir, ilişkinizde gelişmeye açık yönlerinize de karar verebilirsiniz.

Pozitif - - ILIŞKI -

Sevgilinizle-hayat eşinizle sohbet edebiliyor, bundan keyif alıyor musunuz?

Siz gözleri ile mi, sözleri ile mi konuşan bir çiftsiniz?

Birbirinizi iğneleyerek anlaşmaya çalışanlardan mı, tatlı tatlı konuşarak anlaşmaya çalışanlardan mısınız?

Kim daha çok konuşuyor, çok konuşan kendini dinletiyor mu, “Ne çok konuşuyorsun?” diye azar mı işitiyor?

Sohbetiniz genellikle tartışma ile mi biter anlaşma ile mi?

Siz nasıl tartışıyorsunuz? Tartışıyor musunuz yoksa kavga mı ediyorsunuz? Tartışmak anlaşmaya çalışmanın bir yoludur. Kavga etmek ise birbirini yüksek ses tonu ile etkilemeye çalışmak... Sizin yolunuz hangisi?

Anlaşmak için ne kadar çaba sarf ediyorsunuz, neler yapıyorsunuz?

Özeleştiri yapsanız; her tartışmada onu mu suçluyorsunuz? Sizde de suç varsa nasıl kabulleniyorsunuz? Yoksa kabullenmeyerek direniyor musunuz?

Hep aynı konular üzerinde mi tartışıyorsunuz yoksa konu ilgisizlik, monotonluk, bitmeyen işlerden size sıra gelmemesi mi?

Aynı konuda tartışıyorsanız bir anlaşma yolu arıyor musunuz? O konu üstünde yine-yeniden tartışmamak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Çözüm yolu bulmaya niyetli misiniz, sorunlarınızı sadece konuşarak çözemeyeceğinizi biliyorsunuz değil mi?

Haklı mı olmak istiyorsunuz, mutlu mu?

Sevgiliniz-hayat eşiniz çaba gösteriyorsa takdir ediyorsunuz değil mi? Ve sorun kendinize; hatalarından ders almış biri gerekirse affedilmeyi hak eder mi?

Bugün yeniden aynı insanla aynı aşkı yaşamaya başlasanız “Kesinlikle yapardım” diyeceğiniz ve kesinlikle yapmazdım dediğiniz ikişer cümle yazar mısınız?

Şimdi yüksek sesle okuyun tüm yazdıklarınızı. Öncelikle düşüncelerinize odaklanın, ne düşünüyorsunuz bu insan hakkında? Sonra ne hissediyorsunuz? Kızgınlık mı var, kırgınlık mı yoksa ümit mi? Hissettiğiniz duygu sizin ilişkinizin gidişatını belirleyecektir. Çünkü insan önce düşünür, sonra duygularını gözden geçirir ve bunları davranışlarına dönüştürür. Yani 3D etkisi...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.