GELECEĞİN POPÜLER MESLEKLERİNDE KOÇLUK DA VAR

Pozitif - - YAZAR -

Geçtiğimiz günlerde Instagram’da geleceğin popüler olacak 45 mesleği hakkında bir paylaşım yaptınız. Nano-medikalci, robot tamircisi, zaman planlamacısı gibi mesleklerin yanı sıra yaşam koçları ve gurular da var. Zaten yükselen bir trend var, bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Yaşam koçları ve onlara ilginin artacağını düşündüren temel nokta teknolojinin hızlı ilerlemesi. Yapay zeka ve robotlar iş dünyasında insanların yerini almaya başladıkça ve tüm sektörlerde üretim için insana duyulan ihtiyaç azaldıkça, işsizlik artacak. Yani ücretli, sabit maaşlı çalışma olanağını büyük ölçüde yitirecek ve kendi başlarına iş yapmak durumunda kalacak bu insanlar. İşte o noktada da kurumsal hayatın ücretli çalışmanın konfor alanına alışmış olan bireylere ne iş yapmaları, neler yapabilecekleri konusunda bu yaşam gurularının ve koçların yol göstermesi gerekecek. Tabii ki gelecekçi olanlardan bahsediyorum. Gelecekte bu insanlar hayatlarını nasıl sürdürecekler, iş hayatlarını para kazanmalarını nasıl devam ettirebilirler, buna dair danışma ihtiyacı çok çok artacak. Buna paralel olarak koçlar da artacak. Çok fazla seçenek, çok fazla alan, çok fazla yeni teknoloji nedeniyle gelişmesi gereken, gelişecek meslekler ve alanlar olacağı için aslında genç olanların da bu şekilde yönlendirmeye bugünkünden çok daha fazla ihtiyacı olacak. Örneğin bugün de rehberlik hizmetlerinin çıkmasının nedeni aslında bilgisayar çağı ile çoğalan iş alanlarıydı.

Aslında koçluk, mentorluk gibi işleri yapanlar bir anlamda gelecek planlamacısı oluyorlar. O insanlara geleceklerini nasıl planlayacaklarını, nasıl sürdürülebilir yaşayacaklarını, o konuda kendi yollarını bulmalarına yardımcı oluyorlar. Ben mentorluğu, koçluğu, bu tür hizmetleri de gelecek planlamacılığı ile özdeşleştiriyorum. Onlara ilginin aratacağını ve popüler olacaklarını savunuyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.