MÜZİK İYİLEŞTİRİR

Pozitif - - RÖPORTAJ -

Nasıl dinleniyorsunuz?

Çocukluğumdan beri at biniyorum. Dünyada ondan daha büyük bir terapi kaynağı yok. Düşün ki hayatın boyunca birilerini sırtında taşıyorsun ama bir canlı var senin yükünü taşıyor. Bir de evde köpeklerimle dinleniyorum. Dünyada nefes alan en sadık canlılar olduğunu düşünüyorum. Bir gün sahnede tabak kırarken dizim kesildi. Eve geldiğimde bunu fark ettiler ve yatıncaya kadar dizimi yaladılar. Gözlerini gördüm ve sordum kendime hayatımızda bir insanın canı yandığı için canı yanan kaç canlı var diye?

Sosyal sorumluluk projeleri de yapıyorsunuz. Otizmli ve down sendromlu çocuklarla çalışıyorsunuz. Bu projelere devam edecek misiniz?

Bugüne kadar sosyal sorumluluk projesi adı ile kim ne teklif ettiyse hepsini kabul ettim. Tüm sosyal sorumluluk projelerine açığım. “İzmir Mutlu Çocuklar” 2014’ten beri devam ediyor. Down sendromlu ve otizmli çocuklarla çalışıyorum. Benim içimdeki hedefte müziği bilmeyen insan kalmasın projesi var. Ama bu imkansız. Çünkü şöyle hissediyorum ki dünyada müziğin ne olduğunu ve gerçek gücünü herkes bilseydi, herkes eceliyle ölürdü. Müzik iyileştirir.

Ege Denizi Oğlu’nun projeleri neler?

Aslında soundtrack, film müzikleri, tiyatro, belgesel, reklam müzikleri yapıyorum. Müzikle ilgili üretebileceğim ne varsa, üretkenliğimi zorluyorum. Türkiye’de bir orkestramız var; ”Okeanos“Yunan Müziği Topluluğu ve Atina’da diğer orkestramız 7 Yunan ve 3 Türk’ten oluşan Nea Banda. Yeni Orkestra demektir ve “New Sound of the Mediterranean” sloganıyla; Akdeniz’in yeni sesi olarak tanınıyor. NeaBanda, 2014 yılında, Yunan-Amerikan yönetmen Chrysovalantis Stamelos’un yönettiği müzikal konuyu ele alan “Journey Through Smyrna-İzmir’e Yolculuk” isimli bir belgesel filmin konusu oldu. 2016’da İstanbul’da FlyCam Team tarafından çekilen ve Hezarfen Ahmet Çelebi’nin hayatını anlatan film “Flutter’ın jenerik müziğini yaptım. Film, Amerika Drone Film Festivali’nde 1.lik, Bulgaristan Plovdiv Drone Film Festivali’nde 2. lik, Los Angeles Cine Fest’te final four ile ödüllendirildi. Geçen yazın büyük bir kısmını ise, konserler için Samos’ta ve birkaç adada daha geçirdim. Eş zamanlı olarak da Atina’daki prodüksiyon şirketimizde “Afieromenos Sto Rembetiko” isimli ilk solo albümümün de çalışmalarını yönettim. İki dile, iki müziğe hakim olmak, beni bu kültürlere köprü müzisyen ve kültür elçisi olarak tanıttı. Nerede yaşadığımı soranlara uçak diyorum :)

Çok seyahat etmek üretiminizi kısıtlıyor mu?

Çok seyahat etmek üretimi tam tersine artırıyor. Çok seyahat etmek, birçok enerji ve insanla tanışmak anlamına geliyor. Bu da üretkenliği artırıyor. Doğru beslenip, az uyursan ve evde huzurluysan o zaman yorgunluk söz konusu olmuyor. Şu anda haftada 7 gün 9-10 sahne alıyorum. Hem çalıyor, hem söylüyor, hem de dans ediyorum. Tabii ki fiziken biraz yoruluyorum lakin ruhen dingin hissediyorum. Bu da bedenimi dinlendirmeye yardımcı oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.