SEYAHAT EDİN AMA RUHUNUZLA

Pozitif - - RÖPORTAJ -

Albümde ruha yolculuktan bahsetmişsiniz. Bu sizin ruha, geçmişe ve geleceğe yolculuğunuz mu?

Albüm kapağında diyorum ki; “Farklı enstrümanlar ile dünyanın farklı müziklerini çalmak, yaptığınız seyahatlerde daha önce tatmadığınız lezzetlerle buluşmak gibidir. Bazen damağınızda kalan o lezzet, bazen kaybolduğunuz o ara sokak, bazen adres sorduğunuz o insanın yüzündeki gülümseme, seyahat ettiğiniz o ülkeye yerleşme kararı aldırabilir. Demek, artık sizi bambaşka bir hayat ve yenilikler bekliyordur. Ne zaman bir sebep elime bu bileti tutuşturdu? Ve ben ne zaman ruhumda aradığım yere taşındım? Fark edemedim! Lakin bildiğim tek şey, olmak istediğim yerde olduğum. Ruhum, o ara sokaklarda sadece gülümsemelere tanıklık etmek için, bildiği adresleri soruyor artık. Bol bol seyahat edin ancak önce ruhunuzda…”

Yaptığın her şeyi ilk kez yapıyormuş gibi aynı heyecanla yapmak... Eğer kalbini ona göre yönlendirirsen, öyle yaşıyorsun. Ben şarkı söylerken, hep o şarkının bestecisi beni dinliyormuş gibi çalar, söylerim. Hatta bir kez hiç bilmeden başıma da geldi. 1983’te Rembetiko filmini yazıp yöneten ünlü yönetmen Costas Ferris Uluslararası İzmir Film Festivali’ne onur konuğu olarak gelmişti. Menajerim vasıtasıyla beni dinlemeye geldi ve misafir ettik. O yıllarda film için yazdığı şarkıları benden dinledi. Costas Ferris ve şarkılarını ona söylemek! Bugün bu mesleği şu anda bıraksam bile sadece bu hatıra yeter!

Sahneden inince size ne dedi?

“Bir adam İzmir’de doğacak, benim şarkılarımı bir gün bana İzmir’de söyleyecek deseler, inanmazdım! Ve hala bu ana inanamıyorum” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.