SONBAHAR REÇETELERİ

Pozitif - - SAĞLIK -

MANTAR VE VİRAL SORUNLAR

Sonbahar ayları tatil dönüşü zamanı olduğu için karşımıza sık çıkan sorulardan biri havuzlardan kapılan vajinal mantar ve viral problemler oluyor. Bunun için 25 ml aloe vera jel içine 10 damla çay ağacı, 10 damla mür, 5 damla nane yağı ekleyerek karışım hazırlayın. Bir eldiven yardımıyla gerekli bölgeye dört saatte bir uygulayın.

İNTİM SUYU (Genital bölge temizliği)

500 ml suya 10 damla nioli veya çay ağacı yağı ve 5 damla nane yağı ekleyerek çalkalayın. Günde iki kez uygulayın. İntim suyunu ayrıca kaşıntı ve mantar önlemede koruyucu olarak kullanabilirsiniz.

VANJİNAL MANTAR İÇİN

2-3 damla nioliyi, 5 ml Hindistan cevizi yağına ekleyerek geceleri vajina içine enjekte edin. Bölgenin temizliğini intim yıkama suyu ile yapın.

AYAK BANYOSU

Sonbaharda ayak ve tırnak mantarı daha sık gözlenir. Ayak mantarını önlemek için ayak banyosu hazırlayabilirsiniz. 1-2 damla kekik yağı, 1-2 damla karanfil yağı, 1 damla çay ağacı yağı, 1 damla lavanta yağı, 1 çay kaşığı kaya tuzu, 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın ve ayaklarınızı bu suda bekletin.

Ayrıca 5 ml kalendula yağına 10 damla çay ağacı yağı ve 10 damla kekik yağı ekleyerek ayak parmak aralarına sürün.

Tırnak mantarı içinse sadece iki damla kekik yağını problemli tırnak üzerine damlatmanız yeterli.

UYKU SORUNLARI

Mevsim geçişlerinde pek çok kişi uyku sorunuyla karşılaşabiliyor. Bunun için lavanta yağı kullanabilirsiniz. Yastık üzerine 2-3 damla damlatılabilir, daha şiddetli uyku probleminde ise şu tarifi uygulayabilirsiniz: 7 damla vetiver, 7 damla lavandin, 7 damla ylang ylang’ı hava yayıcıya koyun ve yatmadan önce 10 dakika uygulayın.

GRİP-NEZLE

Mevsim geçişi demek grip, nezle demek. Bunun için göğüs bölgesine uygulanacak bir masaj yağı kullanabilirsiniz. 2 damla ravintsara, 2 damla okaliptus, 5 damla badem yağını karıştırıp göğüs bölgesine masaj yapın. Ayrıca okaliptüs ve ravintsarayı hava yayıcıya üçer damla ekleyerek havada asılı kalan mikropları dezenfekte etmek için kullanabilirsiniz.

SAÇ BAKIMI

Yaz boyu güneş, deniz ve havuzun yıpratıcı etkisi saçları bakımsız ve güçsüz bırakıyor. Saçlarınızı eski sağlığına kavuşturmak için 7 damla lavanta angustifolia (lavanta yağı), 7 damla atlas sedir yağı, 7 damla biberiye, 4 damla ylang ylang ve 25 ml argan yağını karıştırıp çalkalayın. Bu karışımı masajla saça uygulayın ve üç saat saçta beklettikten sonra yıkayın. Saç derisindeki dolaşım uyarıcı etkisiyle folikülleri canlandırır. Saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar, saça parlaklık verir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.