MUTLULUK HARCI

Pozitif - - EZOTERIZM -

Öze sadakat: Her insanın kendi içinde onu kendisi yapan özellikleri barındıran duru yanları vardır. Bu duru yanların başında kişinin kendi değerleri geliyor. “Öz” ile ifade etmek istediğim şey ruhunuzda yapı taşı olarak adlandırabilecekleriniz. Bu yapı taşlarını zedelediğinizde ise huzursuz oluyorsunuz. Öze sadakat bu özelliklerle uyumlu yaşam sürmeye dikkat etmek demek. Öze sadakat öz saygıyla da yakından ilişkili. Çünkü kişi özünün gerektirdiği gibi yaşamadıkça kendine olan saygısını da kaybediyor. Sadelik: Sadelik karmaşıklığın tam tersi olan yalınlığı hayatın her alanında deneyimlemek demek. Gösterişten uzak olmak, kolay anlaşılır olmak, düşünceleri net ifade etmek benim için sadeliğin ilk şartları. Sadelik kavramını eşya alırken, plan yaparken bile yalın bir çizgide ilerlemek, birçok şeyi aynı ana sıkıştırmak için kıvranmamak ve hiçbir şeyde aşırıya kaçmamak olarak ele alıyorum.

Ritüel: Bu kavrama iki açıdan bakıyorum.

Kendi özümüze daha yakın olmak için kullanacağımız düzenli sorgulamalar: “Dua, şükretme, meditasyon, tasavvuf felsefesi, Uzakdoğu felsefeleri, enerji çalışmaları, yerli öğretileri, nefes terapileri vb.

Hayatınızda düzenli yapmanın size mutluluk verdiği her şey: Aile ile her pazar kahvaltı, yılda üç kez eski arkadaşlarla buluşma, yılbaşı gecesini eşinizle başka şehirde geçirme, her çarşamba sinema gecesi, sabahları yürüyüşe gitme vb. gibi farklı alışkanlıklar sıralanabilir.

İçsel barış: Dışarının gürültüsünden patırtısından uzak, bir insanın iç huzurunu yani kendine dair gene kendisine hesap verdiğinde dengede ve barışık olmasını ifade ediyor. İçsel barışın püf noktası benim için pişmanlık yerine telafi alışkanlığı ya da olanı kabule geçme. İnsan kendi ve etrafı ile didiştikçe mutsuz oluyor. Oysa kendini övmek, haklı olduğunu iddia etmek, üstünlük taslamak dahil; güç savaşından biraz uzaklaşsanız etrafınızdaki negatif enerjinin de azaldığına tanık olacaksınız. İnsanın kendini sürekli suçlaması, kendini başkalarından daha azımsaması da benzer yıkıcı etkileri beraberinde getiriyor.

Kuzey Tayland’da Padaung kabilesi kadınlarıyla acı, töre ve güzellik üzerine sohbet...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.