AİLE DİZİMİ

Pozitif - - TERAPİ - Max Dauskardt Aile Dizimi Uygulayıcısı

Yaşamımızda sürekli olarak kendini tekrar eden problemler, her defasında çözüme ulaşmadan bir noktada takılan işler ya da sistematik olarak başarıya ulaşılamayan uğraşlar, girişimler herkes için hayat akışında bir tıkanıklığa sebep olur. Bu tür sorunlar yaşayanlar için Aile Dizimi, kimi zaman anında kimi zaman da uzun vadede kendini gösteren sonuçlarıyla en çok tercih edilen destekler arasında yer alıyor.

Nedir? Sistemik Konstelasyon ya da Aile Dizimi/Sergisi bir aile ya da daha geniş bir insan grubunun üyeleri arasındaki kopuk bağlantıları yeniden bağlayıp, bu bağlantı akışını yeniden tesis ederek, kendi kendini şifalandırmayı cesaretlendiren ve kolaylaştıran bir yöntem olarak kullanılıyor.

Nasıl? Danışanın konu ya da probleminin kolaylaştırıcı/dizimci tarafından tespit edilmesinden sonra aile üyelerinin kişiler tarafından temsil edildiği bir konstelasyon açılır. Temsilcilerin, temsil ettikleri kişilerin duygularını deneyimlemeleri dizimciye rehberlik eder. Hangi durumlarda kullanılır? Danışanın hayat enerjisini sınırlayan herhangi bir problem, sistemik bir konstelasyon yapmak için konu olabilir. Bu, danışan tarafından deneyimlenen hem fiziksel hem de zihinsel zorluklar olabilir.

Kimler için uygundur? Herhangi bir fiziksel ön koşula gerek duyulmaz; ruhsal olarak ihtiyaç duyulan tek şey açık zihinli olmak ve bilinmeyene adım atma cesaretine sahip olmaktır. Bu sisteme ilgi duyan herkes katılabilir. Uygulama ile ilgili herhangi bir şüphe varsa, mutlaka uygulayıcıyla paylaşılmalıdır.

Seanslar nasıl? Çoğu zaman her bir problem/konu için tek seans yeterlidir. Her çalışma soğandan bir katmanın daha soyulmasına benzer. Kişi kendini hazır hissettiğinde başka bir konu için yeni bir çalışma yaptırabilir.

Kazanım: Çalışma, bizi kendimizin ve çevremizin yeni bir farkındalığına götürme potansiyeline sahiptir. Atölyelerde kazanılan biraz deneyim ile içsel farkındalığımızı genişleten ve zor durumlarla öncekine göre daha iyi baş etmemize yardımcı olan bu yöntemin ilkelerini günlük hayatlarımızda uygulamak zamanla normalleşir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.